Koronavírus: cukorbetegséget okozhat a fertőzés

Az új típusú koronavírus a diabétesz kialakulását megakadályozó sejteket is elpusztítja. Amerikai kutatók a megelőzés hatékonyabb módján dolgoznak.

Az Egyesült Államokban mára 10 és 15 százalék közé tehető azoknak a száma, akiknek halálát a cukorbetegség okozta, és évente nagyjából 1,5 millió amerikait diagnosztizálnak ezzel a betegséggel. Csaknem ugyanennyien vannak azok, akiket az egyes típusú diabétesz kínoz. "Ennél a változatnál testünk nem termel elég inzulint , a kettes típusú cukorbetegség esetén pedig van ugyan elég, de a szervezet nem képes megfelelően hasznosítani azt" - mondta Jennifer Ashton, az ABC News orvosszakértője.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus cukorbetegség, koronavírus diabétesz
A koronavírus a diabétesz kialakulását megakadályozó sejteket is elpusztítja. Fotó: Getty Images

Nagy bajt okoz a koronavírus

Mint kiderült, a koronavírus elpusztítja a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjeit, ezzel csökkentve az inzulinszintet, ami aztán magas vércukorszinthez és egyes típusú cukorbetegséghez vezet. Ráadásul ezek a sejtek a koronavírushoz könnyedén csatlakozó receptorokkal bírnak, ezért a kórokozó sikeres támadásnál alacsonyabb inzulintartalmú sejtekké transzformálja őket.

Ennyire veszélyes a koronavírus a cukorbetegekre Arról, hogy esetükben mekkora a megfertőződés, a súlyosabb lefolyású betegség és a halálozás kockázata, itt írtunk bővebben.

"Korábbi laboratóriumi vizsgálatok azt sugallják, hogy a koronavírus képes megfertőzni az emberi bétasejteket. Azt is kimutatták, hogy a kórokozó szaporodni is képes ezekben az inzulintermelő béta-sejtekben, hogy több másolatot készítsen magából, és átterjedjen más sejtekre" - ismertette Francis Collins az amerikai Nemzeti Egészség Intézet igazgatója. Ez tehát azt jelenti, hogy a SARS-CoV-2 képes megváltoztatni egy sejt jellegét.

A képet a Stanford Egyetem és a Weill Cormell Medicine közös kutatásai árnyalják tovább. Ők a COVID-19 -betegség miatt elhunyt betegek boncolása során arra jutottak, hogy az új típusú koronavírus nemcsak megfertőzni tudja a hasnyálmirigy bétasejtjeit, de képes csökkenteni az inzulinszekréciót is, egyes típusú cukorbetegséget alakítva ki.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jó hír is van

Úgy tűnik, bizonyos gyógyszerek képesek blokkolni ezt a folyamatot, de a vírus olyan mértékben károsíthatja a hasnyálmirigyet és alakíthat ki cukorbetegséget, amit gyógyszerrel nehéz visszafordítani. A sejtek pusztulása miatt lehetséges az is, hogy a betegeknek inzulinra lesz szükségük jóval azt követően is, hogy a koronavírust legyőzték. Collins szerint további vizsgálatok kellenek annak megértéséhez, hogyan jut el a SARS-CoV-2 a hasnyálmirigybe, és milyen szerepet játszhat az immunrendszer a keletkező károsodásban.

A kutatók kiemelik, hogy a fertőzötteknél fokozottan figyelni kell a cukorbetegség kialakulásának lehetőségére, Jennifer Ashton pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy mindenképpen vizsgáltassa ki magát az, aki a fertőzésen átesve a diabétesz tüneteit mutatja. Árulkodó jel lehet például a fokozott szomjúság, a gyakori vizelés, az akaratlan, de jelentős testsúlycsökkenés, és a fáradékonyság is.

Koronavírus: kiderült, mennyit gyarapodtunk a pandémia alatt. Kattintson .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.