Európán belül Olaszországban a legsúlyosabb a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ezért tegnap a La Repubblica című olasz lapban írt nyílt levelet. "Elnézést kérünk tőletek, most az EU veletek van" című írásában az unió szolidaritásáról és segítségéről biztosította az olaszokat. Giuseppe Conte olasz miniszterelnök erre reagált "Kedves Ursula! Európához méltatlan elképzelésekről hallok" című válaszában.
A nyílt levél első soraiban elismeréssel kommentálta Ursula von der Leyen szavait, megjegyezve, hogy a járvány kezdeti napjaiban az olaszok nem érezték az EU közelségét. "A szolidaritás legyen az a tinta, amellyel az európai történelem mostani fejezeteit megírjuk" - hangoztatta az olasz kormányfő, hozzátéve, hogy a járvány "korszakváltó sokkhatása" még a közös Európa létét is veszélybe sodorhatja. Ezért minőségi váltást sürget, amely valódi uniót teremt nem csak gazdasági, hanem politikai és társadalmi téren is.
"Európának kell közös mentőhajó"
"Nem Olaszországnak van szüksége mentőövre, hanem Európának kell közös mentőhajó, amely egységes védelmet nyújt" - jelentette ki, és azzal folytatta, hogy a jelenlegi "járványháborúban" az adósságaikat növelő országok önhibájukon kívül kerültek ebbe a helyzetbe, és minden erejüket lakosságuk védelmére fordítják. Úgy véli, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) forrásai alkalmatlanok a jelenlegi válsághelyzetben, és az EU-nak növelnie kell ütőerejét egy nagy európai gazdasági programmal.
Conte üdvözölte a bizottság javaslatát az államilag támogatott munkahelymegőrzési rendszerről (SURE), emellett minél gyorsabb támogatást sürgetett az egészségügyi rendszereknek, készpénz-injekciót a kis- és közepes vállalkozásoknak, közös európai adópolitikát és versenyképesség növelő lépéseket.
Megfelelő eszköznek nevezte a Róma által javasolt közös tehervállalást, az úgynevezett koronakötvényeket, hangsúlyozva, hogy ez nem az olasz államadósság-teher átvállalását jelentené a többi tagállam részéről. "Más adósságáért egyetlen másik országnak egyetlen egy eurót sem kell fizetnie" - írta. Sorait azzal zárta, hogy véleménye szerint jelenleg nem arra a kérdésre kell választ adni, hogy az EU mit hajlandó Olaszországért tenni, hanem arra, hogy az EU mit akar tenni saját magáért.
Dohányhoz hasonló növény jelenthet reményt a koronavírus ellen. Az ígéretesnek tűnő kutatáskor az nlc.hu cikkében olvashat.