Az EU-s országok oltási hatékonyságáról közöl rendszeresen adatokat az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC). Ez arról árulkodik, hogy a tagállamok milyen hatékonysággal használták fel a már megérkezett oltóanyagokat. A Telex cikke szerint Magyarország a mezőny hátuljáról indulva fokozatosan javul a hatékonyságban, bár a vakcinák trükkös számolása is javítja az eredményeket.
Javuló tendencia egy kis trükközéssel
A cikk szerint a múlt hét elejére még csupán a beérkezett vakcinák 56,04 százalékát használtuk fel, a hétvégére ez az arány már 65,29 százalékra javult. Mostanra pedig elértük a 72,4 százalékot. Ezzel Magyarország a 29 tagú mezőnyben a 25. helyről a 20-ra jött fel, ahol Horvátországgal holtversenyben állunk.
A lap kiemeli: az operatív törzs a saját összesítésébe már a legutóbbi, március 11-i közléskor is beleszámolta azokat az orosz és kínai vakcinákat, melyek érkezéséről a hazai sajtó is beszámolt ugyan, az ECDC-nek viszont még mindig nem jelentették le. A hazai táblázatban 425 600 orosz és 1 millió kínai vakcina szerepel, míg az európaiban csak 146 ezer és 550 ezer. Ezeket a szállítmányokat a Nemzeti Népegészségügyi Központ még vizsgálja, csak ezután lesznek bevethetők. Így valószínűleg csak a hazai tájékoztatáskor számolják azokat, az ECDC összesítésében viszont rontaná a statisztikát a fel nem használható mennyiség.
Az új típusú koronavírus újabb variánsa jelent meg a franciaországi Bretagne-ban, amely PCR-teszttel nem mutatható ki - közölte a francia egészségügyi minisztérium. Az első vizsgálatok szerint a variáns nem súlyosabb és nem is fertőzőbb mint az eredeti vírus. Erről bővebben ide kattintva olvashat korábbi cikkünkben.