Koronavírus: egyre nagyobb a baj a szomszédban

A környező országokban egyre komolyabb problémákat okoz a koronavírus-járvány, és erre országonként eltérő módon reagálnak. Romániában például elrendelték a halasztható műtétek átütemezését, hogy kórházi kapacitásokat szabadítsanak fel, Horvátországban életbe lépett a védettségi igazoláshoz kötött munkavégzés, Ausztriában pedig március végéig ingyenessé teszik a koronavírusteszteket.

Romániában a közkórházaknak át kell ütemezniük a következő 30 napban minden halasztható műtétet, a megyei közegészségügyi igazgatóságok pedig a koronavírusos betegek kezelésére fogják átcsoportosítani a felszabaduló kórházi ágyakat és szakszemélyzetet - jelentette be Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár. Az erről szóló rendelet nem vonatkozik a sürgősségi esetekre, az állapotos nőkre, illetve a rendszeres kezelésre, vizsgálatra, illetve beavatkozásra szoruló, például a rákkal vagy cukorbetegséggel kezelt betegekre.

Az állami kórházakban 12 órás ügyeleteket vezetnek be, és a sürgősségi, illetve intenzív terápiás szakosodású gyakornok orvosokat is mozgósítják. A katasztrófavédelmi államtitkár emellett közölte, hogy Románia - az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát aktiválva - nemzetközi segítséget kér a koronavírusos betegek kezelésére használt, tocilizumab hatóanyagú gyógyszer beszerzése érdekében, amelyből már csak néhány hétre elegendő készlettel rendelkezik az ország. Azt is mérlegelik, hogy a hordozható (egyéni) oxigéndúsítók számának növelésére is nemzetközi segítséget igényeljenek, így biztosítva a koronavírusos betegek kezelését olyan kórházakban, ahol nincs kiépített oxigénhálózat.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus világjárvány,
Romániában a legsúlyosabb a helyzet, ahol az összeomlás szélére sodródott az egészségügyi rendszer.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Külföldi segítségre lenne szükség

Bár sokan azt kérik, hogy Románia kérjen segítséget olyan országoktól, amelyek át tudják vállalni a koronavírusos betegek kezelését, Arafat szerint ez a megoldás legfeljebb a határmenti térségben, egymáshoz közel lévő településeken jöhet számításba. A válságos állapotban lévő fertőzöttek ugyanis nem bírnának ki több órás utat, nem minden oxigénellátási módszer alkalmas arra, hogy a pácienst repülővel vigyék más településre, és logisztikai szempontból is lehetetlen lenne naponta ötven beteg külföldi repülőútját megszervezni - magyarázta. Az államtitkár szerint a páciensek külföldre küldése helyett valószínűbb, hogy külföldi szakszemélyzet romániai kórházakba hívása formájában fognak további segítséget kérni.

Külföldi segítségkérést sürgetett a koronavírus-járvány negyedik hullámának a kórházakra gyakorolt nyomása miatt Cristian Oancea, a temesvári Victor Babes Járványkórház menedzsere.

Romániában egyébként jelenleg több mint 14 ezer fertőzött szorul kórházi ellátásra, az intenzív terápiás részlegeken ápolt súlyos betegek száma pedig hétfőn 1468-ra emelkedett. Ezzel az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás elérte azt a terhelést, amely a harmadik hullám tetőzésekor nehezedett rá néhány napig, most viszont még meredeken emelkedik a járványgörbe: hétről hétre több mint másfélszeresére emelkedik a fertőzöttek száma. A járványügyi szakemberek az egészségügyi rendszerben kialakult válságos helyzetet annak tulajdonítják, hogy Romániában a beoltható (12 év feletti) lakosság alig egyharmada volt hajlandó beoltatni magát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Van, ahol csak COVID-igazolvánnyal dolgozhatnak

Horvátországban hétfőtől életbe lépett a védettségi igazoláshoz, illetve negatív koronavírusteszthez kötött munkavégzés az egészségügyi és szociális intézményekben. Hétfőtől tehát az egészségügyben és szociális ellátásban dolgozóknak rendelkezniük kell oltási vagy gyógyultsági igazolással, illetve negatív koronavírusteszttel. Azoknak a dolgozóknak, akik nincsenek beoltva, és nem is estek még át a betegségen, hetente kétszer koronavírustesztet kell végeztetniük. Emellett védettségi igazolással kell rendelkezniük a betegeknek, de az őket kísérőknek és látogatóknak is. Kivételt képeznek ez alól a 12 évnél fiatalabb gyerekek. Akik nincsenek beoltva, és nem rendelkeznek gyógyultsági igazolással, de ennek ellenére megtagadják a tesztelést, nem léphetnek be ezen intézmények területére.

Ausztriában tavaszig ingyenesek maradnak a tesztek

Közben azt is bejelentették, hogy Ausztriában március végéig ingyenesek maradnak a koronavírustesztek. Ezek azok a tesztek, amelyeket az úgynevezett tesztutcákban, a munkahelyeken, az iskolákban, illetve az adott települések önkormányzatainak szervezésében szakavatott egészségügyi személyzet végez. Ezzel szemben a gyógyszertárakban kapható ingyenes, otthon elvégezhető COVID-19 -gyorstesztek már csak október végéig állnak térítésmentesen rendelkezésre.

Nem magával a Szputnyik V vakcinával , hanem az oltóanyag dokumentációjával szemben voltak kifogásai az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) - közölte Mihail Murasko orosz egészségügyi miniszter.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.