Ahogy már olvashatták a HáziPatika.com-on, a koronavírus-járvány negyedik hullámának őszre várható kirobbanása ellenére szeptember 1-jén normál munkarendben, tehát jelenléti oktatással indult a 2021/22-es tanév. A jelenlegi járványügyi szabályok is jóval lazábbak, mint amilyenek korábban voltak: eltörölték például a reggeli hőmérést, valamint nem tették kötelezővé sem a maszkviselést, sem a távolságtartást.
"Egyértelmű sikerként könyvelem el, hogy úgy tudtuk a jelenléti oktatást beindítani a múlt héten, hogy az lényegében és érdemben mindenhol zökkenőmentesen el tudott indulni" - mondta el Maruzsa Zoltán az InfoRádiónak. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a koronavírus elleni védőoltás továbbra is rendelkezésre áll, bárki bármikor jelentkezhet érte.
Ennyi diákot oltottak be eddig
Az államtitkár tájékoztatása szerint a tanévkezdésig 185 ezer tanuló oltatta be magát a koronavírus ellen, az iskolai oltási kampányban pedig további csaknem 50 ezer, köznevelésben és szakképzésben tanuló diáknak adták be az oltást. Mint ismert, augusztus 30-án kezdődött a 12 év felettiek vakcinázása az oktatási intézményekben és a közeli oltópontokon. A négy napon át tartó iskolai oltási akcióra előzetesen 48 ezer diákot regisztráltak a szülők. A tanulók vakcinázását Maruzsa Zoltán úgy kommentálta, ennek köszönhetően "jóval védettebb állapotban kezdjük ezt a tanévet, mint az előzőt".
Mi a helyzet a pedagógusok átoltottságával?
Az államtitkár a pedagógusok átoltottságáról is szót ejtett. Mint mondta, az oltási kampányra áprilisban került sor, de az iskolai dolgozóknak azóta is van lehetőségük beoltatni magukat a COVID-19 ellen. Az adatok szerint intézményi átlagban 85-90 százalékos átoltottságról lehet beszélni a pedagógusok körében.
Országos szinten valószínűleg nem lesz nagyon erős a koronavírus-járvány negyedik hulláma, regionális szinten viszont bizonyos helyeken nagy lehet a baj - véli egy hazai szakértő.