Nagy számú bizonyíték támasztja alá, hogy az Egyesült Királyságban szignifikáns védelmet nyújtanak a COVID-19 elleni vakcinák a kórházba kerülés és a halálozás ellen. Egy nemrégiben publikált, nagy szabású elemzés azonban azt mutatja, hogy noha alacsony a kockázata, hogy a teljes oltottsággal rendelkező felnőttek megfertőződnek, ha mégis elkapják a delta variánst, akkor éppen annyi vírust hordozhatnak, mint az oltatlanok.
Vannak még megválaszolatlan kérdések
A kutatók ugyanakkor felhívták a figyelmet arra is, hogy azt egyelőre nem tudni, mennyire fertőznek meg másokat az oltottak, ha elkapják a koronavírus delta variánsát. Lehetséges, hogy nagy mennyiségű vírust hordoznak, de rövidebb ideig - mondta Sarah Walker, az Oxfordi Egyetem orvosi statisztikai és járványtani professzora. "A tény, hogy nagy mennyiségű vírust hordozhatnak, arra utal, hogy a még oltatlanok nincsenek annyira védve a delta variánstól, amennyire reméltük" - tette hozzá.
A súlyos betegség ellen mindenképpen véd
Az egyelőre elbírálásra váró tanulmány azt találta, hogy a koronavírus-vakcinák hatékonysága a korábban domináns alfa variánshoz képest valamivel alacsonyabb a delta esetében. A King's College London gyógyszerészeti professzora, Penny Ward megjegyezte, hogy a kórházi ápolásra szorúló COVID-19-betegek eddigi száma azt mutatja, az oltások attól mindenképpen megóvják az embereket, hogy a betegség súlyos formája alakuljon ki náluk.
Az oxfordi tudósok tanulmánya mintegy 2,6 millió orr- és torokváladék mintájának eredményeit vette alapul. A mintákat több mint 384 500 felnőttől vették 2020 decembere és 2021 május közepe között. Az eredményeket összevetették a delta variáns uralkodóvá válásának időszaka, vagyis május közepe és augusztus elseje között végzett több mint 811 600 teszttel, amelyhez 358 983 felnőtt adott mintát.
Koronavírus: "10 lélegeztetettből 9 oltatlan" - nagy a baj az egyik szomszédunknál .