Koronavírus: ekkorra válhat dominánssá az omikron

Néhány hónapon belül az új fertőzések több mint feléért a koronavírus omikron variánsa felelhet Európában - közölte csütörtökön az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (ECDC). Mindazonáltal ez a vírusváltozat egyelőre még nem okozott súlyos megbetegedést a régióban.

A legfrissebb eredmények szerint a korábban véltnél hamarabb felbukkanhatott az omikron variáns Európában .

"Az ECDC által lefolytatott matematikai modellezés alapján arra lehet következtetni, hogy az elkövetkező néhány hónapon belül az omikron fogja okozni az összes SARS-CoV-2-fertőzés több mint felét az Európai Unió (EU) és az Európai Gazdasági Térség (EGT) területén" - fogalmaz az ECDC közleménye, amelyet az Reuters hírügynökség szemlézett. Az EGT az EU 27 tagállamán felül Izlandot, Liechtensteint és Norvégiát foglalja magában. A becslés az omikron variáns rendkívül magas fertőzőképességére utaló korai tudományos adatokat tükrözi vissza. Ezek alapján az omikron terjedőképessége meghaladhatja a delta változatét, amelyet mindeddig az új koronavírus legfertőzőbb törzsének tartottak.

Néhány hónapon belül az omikron válhat a koronavírus domináns variánsává Európában
Néhány hónapon belül az omikron válhat a koronavírus domináns variánsává Európában. Fotó: Getty Images

Fontos ugyanakkor hozzátenni, hogy egyelőre nincsenek egyértelmű bizonyítékok az omikron variáns terjedőképességének meghatározásához. Maria van Kerkhove járványügyi szakértő, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) COVID-19-cel foglalkozó testületének technikai vezetője szerdai sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, várhatóan napokon belül megszületnek az ehhez szükséges adatok. Ezzel együtt csütörtökön Jean-Francois Delfraissy, a francia kormány vezető tudományos tanácsadója úgy foglalt állást, az omikron jövő év januárjának végén veheti át a delta variáns helyét.

Mint azt korábban megírtuk , az omikron variánst elsőként Dél-Afrikában és Botswanában fedezték fel november közepén, majd a WHO november 26-án vette fel a koronavírus aggodalomra okot adó variánsainak listájára. Csütörtökig 79 fertőzést regisztráltak Európában, ezek között pedig egyetlen súlyos, akár kórházi kezelést igénylő megbetegedés vagy haláleset sem szerepel. Az érintettek egyik része tünetmentes, másik részénél csupán enyhe panaszok jelentkeztek. Többségük fiatal és megkapta a védettséghez szükséges teljes oltássorozatot.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján úgy tűnik, hogy a koronavírus omikron variánsa a többi változattal párhuzamosan, csendben alakult ki .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.