Dániában hamar kiszorította az omikron vírusvariáns eredeti és világszerte elterjedt, BA.1 alváltozatát egy új, még fertőzőképesebb változat, a BA.2. Mindeddig ugyanakkor nem volt tisztázott, hogy vajon fennáll-e a veszély, hogy valaki mindkét alvariánssal megfertőződjön egymás után. Legújabb tanulmányában ezt a kérdést igyekezett megválaszolni a skandináv ország legnagyobb fertőző betegségekre szakosodott kutatóintézete, a Statens Serum Institut (SSI) - írta meg a Reuters hírügynökség .
"Bizonyítékot találtunk arra, hogy a BA.2-es omikronnal történő újrafertőződések ritkán ugyan, de már viszonylag rövid időn belül a BA.1 okozta fertőzés lezajlása után kialakulhatnak" - árulták el az egyelőre szakértői bírálatra való tanulmány szerzői. A kutatásban 1739 olyan regisztrált esetet találtak 2021 novembere és idén február közepe között, amikor az érintettek 20-60 nap különbséggel kétszer is pozitív koronavírustesztet produkáltak. Közülük 47 esetben röviddel az első fertőzés után máris kialakult a második. Ebben az időszakban egyébként összesen 1,8 millió új fertőzést azonosítottak az országban.
Az újfertőződések zömében oltatlan fiataloknál léptek fel, és csupán enyhe tüneteket okoztak. A betegek egyike sem került kórházba, illetve egyikük sem vesztette életét a COVID-19 következtében. A kutatók ezen felül a második fertőzés alkalmával jellemzően kevesebb vírusrészecskét találtak a vizsgált mintákban, ami arra utal, hogy az első fertőzés után kialakult valamilyen mértékű immunitás az érintettek szervezetében.
Dél-koreai adatok alapján mintegy 75 százalékkal ritkábban okoz súlyos megbetegedést az omikron variáns , mint a delta.