Akár tízszer annyi koronavírus-fertőzött is lehet Magyarországon, mint amennyit a hivatalos adatok között rögzítettek - mondta el az RTL Klub Híradójának Falus Ferenc volt országos tisztifőorvos. Ezt az állítását azzal magyarázta, sok fertőzött - aki otthon végez tesztet és csak enyhe tüneteket észlel - nem jelzi a hatóságok felé, hogy megbetegedett.
Ennyire gyakori az omikron
Az egyik magánlabor vezetője arról számolt be az RTL Klubnak, hogy a náluk vizsgált minták közül minden ötödik pozitív eredményt mutat. Nyíri Miklós, a Neumann Labs ügyvezető igazgatója szerint egyébként a 20 százalékos pozitivitási arány egy igen magas aránynak számít, az omikronos esetek előfordulási aránya azonban egyelőre nem emelkedett tovább. Ebben a laborban jelenleg a minták 80 százalékában ez a koronavírus -variáns található meg.
Rövidülhet a karantén?
A híradóban elhangzott az is, hogy néhány velünk szomszédos ország a korábbi 10 napról 7 naposra csökkentette az oltottként megfertőzöttek kötelező karanténjának időtartamát. Joggal merülhet tehát fel bennünk, hogy vajon elegendő lehet-e itthon is a 7 napos elkülönítés az oltottak esetében.
A hazai koronavírus-járvány kezelésével foglalkozó operatív törzs a csatorna erre irányuló kérdésére azt reagálta, hogy ha indokolt, akkor meghozzák majd a szükséges lépéseket. Falus Ferenc szerint azonban még a jelenlegi karanténszabályok betartatásáról sem gondoskodnak megfelelően a magyar hatóságok.
Nem lehet elkerülni, hogy minden jelenlegi vakcinának ellenálló koronavírus -változat jelenjen meg - állítja egy neves amerikai virológus.