A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) a napokban bejelentette , hogy engedélyezte a Pfizer és a BioNTech vállalatok által közösen kifejleszetett, új típusú koronavírus elleni oltóanyag forgalmazását. Az Egyesült Királyság ezzel a világ első olyan országa, amely jóváhagyta egy koronavírus-vakcina alkalmazását. A BBC brit közszolgálati médiatársaság értesülése szerint csütörtökön a Eurostar szuperexpresszen már el is indították Belgiumból Angliába az első adag Pfizer/BioNTech-oltóanyagot, amelyből a brit kormány eddig 40 millió dózist rendelt.
A brit kormány tervei szerint az Egyesült Királyságban jövő kedden kezdődik az oltási kampány, és ehhez az első menetben 800 ezer adag vakcina áll majd rendelkezésre. A brit kormány egyesített oltásügyi bizottsága (JCVI) pedig már össze is állított egy elsőbbségi listát arról, hogy az egyes lakossági csoportok milyen sorrendben juthatnak majd hozzá a COVID-19 elleni oltáshoz.
Kik kapják meg elsőként?
A 25 oldalas útmutatás szerint a lista élén az idősotthonok lakói és gondozóik állnak. Utánuk a 80 éven felüliek, valamint az egészségügyi ellátás és a gondozói szolgálatok első vonalában dolgozók, majd időrendi sorendben a 75, a 70 és a 65 éven felüliek következnek. A 65 éven felüliekkel egy csoportba tartoznak azok a 16-64 év közöttiek, akiknek olyan krónikus alapbetegségük van, amely növeli a súlyos szövődmények, illetve a halálozás kockázatát koronavírus-fertőzés esetén.
Ha az elsőbbségi lista élén álló különösen veszélyeztetett csoportok tagjai nagyon nagy számban megkapják a koronavírus-vakcinát, és ha az oltóanyag valóban nagyon hatékonynak bizonyul, akkor a fertőzés okozta halálozások és a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-betegek száma elvileg akár 99 százalékkal is csökkenthető - emelte ki az angliai tisztifőorvos-helyettes. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ehhez az is szükséges, hogy az oltási program a lehető leggyorsabban haladjon, és a lehető legnagyobb mennyiségű vakcina kerüljön forgalomba.
"Sikerült egyenlítő gólt lőni"
A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság egyébként a napokban az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari csoport és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű koronavírus-oltóanyagának engedélyezési eljárását is megkezdte. Ebből a vakcinából a brit kormány már 100 millió adagot rendelt meg. A szakember abban reménykedik, hogy a brit gyógyszerfelügyelet még karácsony előtt engedélyezi ennek az oltóanyagnak a forgalmazását is. Az angliai tisztifőorvos-helyettes ugyanakkor kiemelte, hogy továbbra is nagyobb óvatosnak kell lenni, hiszen a járvány még korántsem ért véget. A jelenlegi helyzet inkább egy futballmérkőzéshez hasonlítható, amelynek 70. percében sikerült egyenlítő gólt lőni - fogalmazott.
Élő adásban oltatja be magát koronavírus ellen Clinton, Bush és Obama - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!