Koronavírus: ennyi magyart kezeltek az új módszerekkel

Már 7 COVID-19 beteg kapta meg a magyar gyártású remdesivirt a Semmelweis Egyetemen, amelynek három klinikája vesz részt a Richter Gedeon Nyrt. által gyártott koronavírus-gyógyszerrel kapcsolatos klinikai vizsgálatban. Az egyetem ugyanakkor a hatóanyag amerikai változatát már augusztus eleje óta használja, azzal már 15 beteget kezeltek. De a klinikákon alkalmazott magas színvonalú komplex terápia része a vérplazmaterápia is, amelyben eddig 57-en részesültek az egyetemen.

COVID-19: csak makákó, hörcsög és Trump kapott a gyógyszerből - kattintson a részletekért!

A Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyára által gyártott, remdesivir hatóanyagot tartalmazó koronavírus -gyógyszert október 14-én adták be az első betegnek a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján. A 75 éves, súlyos állapotú nő aznap érkezett az intézmény COVID-19 betegeket ellátó osztályára - ismertette dr. Müller Veronika, a klinika igazgatója. A Semmelweis Egyetemen jelenleg összesen hét beteg kapja a magyar koronavírus-gyógyszert. Az ezzel kapcsolatos klinikai vizsgálatban egyébként az egyetem három klinikája vesz részt: a Pulmonológiai, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás (AITK), valamint a Belgyógyászati és Hematológiai Klinika - olvasható az intézmény oldalán .

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Magyarország, koronavírus Semmelweis Egyetem, koronavírus kezelés, koronavírus gyógyszer, koronavírus gyógymód
A palzmaterápia már csaknem 60 emberen segített. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

5 napos egy átlagos kezelés

Magát a remdesivir nevű hatóanyagot - annak az amerikai változatát - ugyanakkor már eddig is alkalmazta az egyetem a standard terápia részeként. Az AITK-n valamennyi lélegeztetett, illetve oxigénterápiára szoruló, COVID-19 -cel küzdő beteg megkapja ezt a hatóanyagot is a komplex terápia részeként - tájékoztatott dr. Gál János klinikaigazgató. Azóta a három egyetemi ellátóhelyen 15 beteget kezeltek ezzel a szerrel - jellemzően 5, esetenként 10 napon át. A vírusszaporodást gátló, infúzióban adható remdesivir hatóanyagot kórházban fekvő, oxigénkezelést igénylő, súlyos állapotú betegek kaphatják, súlyos májkárosodás vagy jelentősen beszűkült vesefunkció esetén azonban nem adható.

Csaknem 60 embernek segített a plazma

A Semmelweis Egyetem klinikáin a koronavírusos betegek magas színvonalú kezelésének szerves része a vérplazmaterápia is. A gyógyult fertőzöttek véréből előállított szérumot eddig 57 beteg kapta meg. Mindezek mellett 2020 áprilisától a lélegeztetett betegek komplex terápiás protokolljának kötelező eleme a dexametazon adagolása. A tanulmányok szerint ugyanis bizonyos kortikoszteroidok - mint a dexametazon - az immunválasz csökkentésével hozzájárulhatnak a terápia sikeréhez. Az új evidenciák ismeretében az oxigént igénylő esetekben is kiegészítő terápiaként alkalmazzák ezt az egyetemen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nincs pénze koronavírus-tesztre, ezért nem látogathatja meg a kórházban a 10 éves kisfiát - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.