A tájékoztatás szerint az új típusú koronavírus elleni védőoltás beszerzésére kötött első, előzetes uniós megállapodás 300 adag vakcina beszerzésére szól. A záradék azonban lehetővé teszi az uniós tagállamok számára további, legalább 100 millió adag védőoltás vásárlását.
A bizottság közleménye szerint egyébként az AstraZeneca oltóanyag-fejlesztési projektje a háromfázisú tesztelési folyamat második szakaszába lépett. A koronavírus-járvány okozta helyzet megoldásaként szolgáló vakcina első vizsgálati szakasza pozitív eredménnyel zárult.
További cégektől is rendeltek
Az EU még július végén 300 millió adag, tesztelési fázisban lévő, koronavírus elleni vakcinát kötött le a Sanofi francia gyógyszergyártónál a tagállamok részére - emlékeztetett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Emellett előremutató tárgyalások folynak a Johnson & Johnson amerikai vállalatcsoporttal is, további 200 millió adag vakcina beszerzéséről.
Baj van az orosz vakcinával?
Bár már két héten belül megkezdődik az orosz oltóanyag gyártása, mind a nemzetközi, mind a hazai szakértők szkeptikusak. Ahogy már korábban olvashatták a HáziPatika.com -on, csütörtökön, az MTI már közölt is néhány képet az orosz Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet által kifejlesztett oltóanyagról, pedig még sem az Egészségügyi Világszervezet (WHO), sem pedig bármely más ország hatósága nem ismerte el, pláne nem engedélyezte az oltóanyagot. Ennek ellenére máris mintegy 20 ország rendelt, összesen körülbelül egymilliárd adagot. Egy, a neve elhallgatását kérő magyar szakértő úgy tudja, az oltóanyagban legyengített vírust használnak, ami azonban akár veszélyes is lehet, mert föllobbanthatja a betegséget - bár túl sok dolgot még nem tudunk a vakcináról. Ezekre hivatkozva tehát úgy nyilatkozott, hogy ő biztosan nem adatná be magának a védőoltást.
A Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa, Szlávik János pedig úgy fogalmazott a Magyar Hírlapnak , hogy az orosz koronavírus-vakcina bejegyeztetése csak erőfitogtatás és elsietett lépés. Úgy véli, hogy az orosz hatóságok túl korán, már a tesztek lezárása előtt engedélyeztették az oltóanyagot. Így ez tulajdonképpen egy előtörzskönyvezésnek fogható fel, amely megelőlegezi a gyógyszer hatékonyságát - fűzte hozzá.
Elkapta a koronavírust a Trónok harca sztárja - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!