Bizonyos, hogy mindannyiunk életét alaposan felforgatta a koronavírus-járvány. Lassan nincs olyan ország a világban, ahol ne jelent volna meg a fertőzés, és egyre több helyen hoznak korlátozó intézkedéseket, hogy lassítsák a terjedését. Magyarországon március 28. óta kijárási korlátozás van érvényben, aminek betartása közös érdekünk.
Ahhoz pedig, hogy kicsit is könnyebb legyen elviselni a járvány miatti szigorításokat, fontos megértenünk, mi az értelme a társasági távolságtartásnak, vagy angol nevén social distancingnek, és mindez mennyit számít a vírus elleni védekezésben. Az egyik leghíresebb brit tudományos egyetem, az Imperial College kutatói kifejlesztettek egy matematikai modellt, amely azt mutatja, hogy legrosszabb esetben akár 40 millió ember is meghalhat a Covid-19 megbetegedés következtében.
Ez a döbbenetes szám a kalkulációjuk szerint a felére csökkenthető azzal, ha a fiatalok és középkorúak 40 százalékkal, az idősek pedig 60 százalékkal visszafogják a társas érintkezéseiket. Vagyis ezzel 20 millió ember életét lehetne megmenteni.
A tudósok arra szeretnék felhívni a kormányok figyelmét, hogy vezessenek be még szigorúbb korlátozásokat, számításaik szerint ugyanis így még több koronavírus-fertőzéssel összefüggő halálesetet lehetne megelőzni. Ha például a lehető legszélesebb körben mindenki 75 százalékkal csökkentené a szociális érintkezéseinek számát, azzal világszerte 38,7 millió életet óvhatnánk meg. Gondoljunk hát erre, mikor legközelebb úgy érezzük, muszáj kimennünk a lakásból vagy mennyire szívesen találkoznánk barátainkkal.
Forrás: South China Morning Post