Ha valakit COVID-19-cel kezeltek és kiengedik a kórházból, azt hivatalosan gyógyultnak tekintik. Ám valójában sokaknál inkább csak azt jeleni, hogy már nem fertőznek, mivel a betegségből megmaradt szimptómáik továbbra is megkeserítik életüket. Osztrák kutatók egy friss tanulmányban rámutattak, a súlyos koronavírus -fertőzöttek felépülése nagyon lassú folyamat. Hetekkel később is tüdőkárosodástól, légszomjtól és köhögéstől szenvednek azok, akik egykor súlyos COVID-19-cel feküdtek kórházban. Az pedig csak tovább fokozza az aggodalmakat, hogy még azok is fizikai gyengeségről, a fertőzés elmúlta után is hetekig vagy akár hónapokig megmaradó tünetekről számoltak be, akiknek csak enyhe volt a megbetegedésük.
A The Guardian beszámolója szerint az osztrákok tanulmányának most megjelent előzetes eredményei azt mutatják, hogy a kórház elhagyása után hat héttel a betegek 88 százalékánál továbbra is láthatóak a tüdőkárosodás jelei a CT-vizsgálatok eredményein, 47 százalékuk pedig még mindig légszomjjal küzd. A 12. hétre az adatok csupán 56, illetve 39 százalékra mérséklődtek.
"A COVID-19 túlélőknek tüdőkárosodása még a gyógyulás után hetekkel is kimutatható" - húzta alá Dr. Sabina Sahanic, az innsbrucki Egyetemi Klinika tanulmányt jegyző kutatócsoportjának tagja, megjegyezve, szerencsére a pálya a gyógyulás felé lejt. "Idővel már kimutatható némi javulás" - mondta, hangsúlyozva, az eredmények tekintetében kijelenthető, hogy a súlyos fertőzésen átesettek strukturált utókezelése elengedhetetlen. Jó hír azonban, hogy az elhúzódó felépülés nem növeli a tüdő hegesedésének kockázatát.
Szívkárosodás jeleit is kimutatták
Az Európai Légzőszervi Társaság Nemzetközi Kongresszusán bemutatandó kutatás 86 koronavírusos beteg egészségi állapotát követte nyomon a kórházi elbocsátásukat követően. Közülük 18-an részesültek intenzív terápiában. A betegek átlag életkora 61 év volt. Több mint 60 százalékuk férfi, megfigyelt alanyok fele jelenlegi vagy már leszokott dohányos, 65 százalékuk pedig túlsúlyos vagy elhízott. A kutatás során a kórházi elbocsátást követően kétszer vizsgálták őket, a 6. és a 12. héten.
A kutatók megfigyelték, a tartós egészségkárosodás azoknál is kimutatható volt, akik nem részesültek intenzív terápiában kórházi kezelésük alatt, eltérés pedig a javulás mértékében sem volt a két csoport között. Azt is kimutatták, egy átlagember tüdőkapacitásának 80 százalékát sem érte el 24 vizsgálati alany eredménye a 6. héten, sőt 16 embernek ez még a 12. héten sem sikerült. Ráadásul többeknél szívkárosodásra utaló jeleket is találtak, bár ezek idővel javultak. Bár, mint a kutatócsoport megjegyzi, nem kizárt, hogy a betegeknek már voltak meglévő tüdőproblémái, ám a CT-k eredménye mind a COVID-19-re jellemző képet mutatott.
Folytatják a vizsgálatot
Dr. Sahanic hangsúlyozta, a COVID-19 hosszútávú hatásai nem feltétlenül jelentettek számukra meglepetést, mivel már korábbi kutatások is kimutatták, hogy a SARS (egy korábbi típusú koronavírus) túlélői is tartós egészségkárosodást szenvedtek, 30 százalékuknál még hónapokkal később is kimutatható volt a tüdő rendellenes elváltozása. A tanulmány azonban a kongresszusi bemutatóval nem ér véget, a tervek szerint a kutatók a 24. héten is megvizsgálják majd az alanyokat.
Franciaországban speciális, átlátszó maszkokat kapnak a pedagógusok, hogy megkönnyítsék a nagyothallók és az írni- és olvasni tanuló kisebb diákok számára tanulást. További részletek társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashatóak.