Koronavírus: ennyivel csökkent a várható élettartam itthon

Átlagosan 0,8 hónappal kevesebb a várható élettartama egy 2020-ban született magyar embernek, mint a 2019-ben világra jötteknek. Nem vagyunk egyedül ezzel a helyzettel, a legtöbb országban jelentősen romlottak az emberek életkilátásai a járvány hatására.

Az Eurostat és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból kiderült, átlagosan 0,8 hónappal csökkent a 2020-ban születettek várható élettartama az egy évvel korábbi értékhez képest. Ez elsősorban a koronavírus -járvány számlájára írható, utoljára 1962-ben romlott ennyit a születéskor várható élettartam Magyarországon - számolt be róla a Népszava . A lapnak nyilatkozó szakértő, Kovács Katalin szociológus, demográfus elmondta, mindössze néhány ország, köztük Dánia, Norvégia és Finnország mutatóiban volt minimális javulás, ami a sikeres járványkezelésnek köszönhető.

koronavírus élettartam Magyarország életkor COVID-19
Átlagosan 0,8 évvel csökkent a várható életkor itthon a járvány következtében. Fotó: Getty Images

Azokban az országokban, ahol jobban elszabadult a járvány , erősebben romlottak az életkilátások is. A koronavírus által leginkább sújtott európai országokban a magyarhoz hasonlóan alakultak a számok: Olaszországban 1,2 évvel, Spanyolországban 1,6 évvel, Belgiumban 1,2 évvel, Csehországban 0,9 évvel csökkent a várható élettartam 2020-ban. A listát Liechtenstein vezeti, ahol 2,4 évvel lett rövidebb a várható élettartam.

A COVID-19 betegség volt a harmadik leggyakoribb halálozási ok 2020-ban az Egyesült Államokban - részletek itt .

Magyarországon a legfrissebb adatok szerint ezzel 75,7 évre csökkent a születéskor várható élettartam. Nemek szerinti bontásban még mindig a nők vezetnek: 0,6 éves csökkenéssel az ő várható élettartamuk 79,1 év, míg a férfiaké 0,8 éves csökkenéssel 72,3 év itthon. Ezekkel az adatokkal uniós összesítésben a lista vége felé helyezkedünk el, mindössze három tagállamot (Litvániát, Romániát és Bulgáriát) előzzük meg a várható életévek számában.

A Kaliforniai Egyetem (UCLA) friss publikációja szerint azonban várható, hogy a járvány utáni években gyorsan visszaáll a várható élettartam a korábbi szintre. Kovács Katalin a lapnak azonban kiemelte, egyelőre nem ismertek a koronavírus-fertőzés hosszú távú egészségügyi hatásai, és a járványhelyzet miatt az egyéb betegségek kezelése is akadozott, mindez pedig kihatással lehet az emberek egészségére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra