Az elmúlt hetekben több tanulmányt publikáltak azzal kapcsolatban, hogy a hidroxi-klorokin - amelyet korábban a koronavírus-fertőzés egyik lehetséges gyógymódjának tartottak - veszélyes lehet az egészségre. Ennek következtében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) átmenetileg felfüggesztette a gyógyszer vizsgálatát - számolt be róla az Index a CNN -re hivatkozva.
Ronthat a beteg állapotán
A legutóbb például a The Lancetben, a világ egyik leghíresebb orvosi folyóiratában publikáltak egy tanulmányt , amelynek szerzői csaknem 15 ezer, klorokinnal vagy hidroxi-klorokinnal kezelt koronavírus -fertőzött adatait vetették össze több mint 81 ezer, más kezelésben részesült betegével. A kutatók arra jutottak, hogy semmi sem bizonyítja a klorokin hatékonyságát, sőt akár még ronthat is a COVID-19-es betegek gyógyulási és túlélési esélyein. A klorokinnal vagy hidroxi-klorokinnal kezelt fertőzöttek körében ugyanis jóval nagyobb volt annak az esélye, hogy szívritmuszavar alakuljon ki az érintetteknél.
Új lehetséges megoldást kell keresni
A fenti vizsgálat nem egy placebokonrollált klinikai teszt, és ezért nem lehet döntő bizonyítékként tekintetni a megállapításaira. Érdekes azonban, hogy több más vizsgálat is hasonló eredményekre jutott, vagyis ezek alapján azt feltételezhetjük, hogy a klorokin nemcsak hatástalan a koronavírusos betegek gyógyítása szemponjtából, hanem még akár ronthat is a fertőzöttek állapotán, hiszen súlyos mellékhatásai lehetnek. A klorokint egyébként eredetileg a malária ellen fejlesztették ki.
A friss eredmények tükrében a WHO bejelentette, hogy felülvizsgálja a szert és annak hatásait. Kiemelték azonban, hogy a gyógyszer alakalmazásával kapcsolatban csak a koronavírusos betegeknél merültek fel problémák, tehát a maláriás és autoimmun betegségekben szenvedő emberek továbbra is biztonságosan alkalmazhatják.
Trump már nem szedi a koronavírus ellen hatástalan hidroxi-klorokint - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!