A legfontosabb, hogy aki beteg, az ne menjen sehová, hanem hívja fel orvosát, és a szakember majd segítséget nyújt az érintettnek - emelte ki a tisztifőorvos. Mint mondta, az orvosi, a részecskeszűrős és a speciális, szelepes maszkokat a hétköznapi használatra nem ajánlja, ezeket ugyanis elsősorban az egészségügyi dolgozóknak szánják.
A koronavírus azonban jelenleg elsősorban zárt térben és kis közösségekben terjed Magyarországon, ezért a maszk viselése akkor válik hasznossá, amikor nagy számú beteget feltételeznek egy közösségben vagy településen, illetve nem tudják eldönteni az emberek egészségügyi állapotát. Ilyenkor a maszkviselés célja elsősorban az, hogy a tünetmentes betegek ne fertőzhessenek meg másokat a tudtuk nélkül. Hétköznapi használathoz, az utcán és a boltokban elsősorban a pamutanyagból készült maszkokat javasolja, amelyet bárki elkészíthet akár otthon is.
Nem mindegy, hogyan viseljük
“Ha már viseljük, akkor viseljük helyesen” - figyelmeztetett Müller Cecília. Mint mondta, a maszkot mindenképpen rögzíteni kell a fejen, lehetőleg minél szorosabban, hogy jól illeszkedjen az archoz. Nagyon fontos továbbá, hogy az anyag az orrot és a szájat is eltakarja, ugyanis csak így akadályozható meg jó eséllyel a koronavírus cseppfertőzéssel történő továbbadása. Felvétel előtt és levétel után alaposan mossunk kezet, a maszk viselése során pedig ne tapogassuk az anyagot, és ne is nyúlkáljunk alá. Amikor levesszük, csak a rögzítő gumit vagy zsinórt fogjuk meg, és azonnal mossuk ki a maszkot, legalább 60 Celsius-fokon - tanácsolja a tisztifőorvos.
Egyre többen vannak kórházban
Müller Cecília arról is beszélt, hogy emelkedő tendenciát mutat a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma. Az elhunytak közül 261-en 60 év felettiek, 2-en pedig a 31 és 41 év közötti korosztályból kerültek ki. Megemlítette azt is, hogy eddig 25 idősotthonról és 3 hajléktalanszállóról tudnak, ahol már felütötte a fejét az új típusú koronavírus.
A tájékoztatón az is elhangzott, hogy a mai nap során 17 tonna kesztyű, 16 tonna maszk és több tonna egyéb védőeszköz érkezik Magyarországra, hogy megkönnyítsék a koronavírus-járvány elleni védekezést. Erről Kiss Róbert, az ügyeleti központ munkatársa beszélt.
Egy 13 gyerekes, skót apa lett koronavírusos - a részleteket olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkében!