A WHO főigazgatója szerint "jelentős kockázat" fenyegeti a vakcinák méltányos elosztására vonatkozó kilátásokat, ahogy a COVAX nemzetközi vakcinaelosztó kezdeményezést is, amely a tervek szerint a következő hónaptól kezdi meg szétosztani az oltóanyagokat.
Az önzés elnyújthatja a járványt
A WHO főigazgatója megjegyezte, hogy az elmúlt évben 44, az idén pedig legalább 12 kétoldalú megállapodást írtak alá. "Ez késleltetheti a COVAX-szállítmányokat, és éppen olyan helyzetet teremthet, amelynek elkerülésére tervezték meg a COVAX-ot, azaz pazarláshoz, kaotikus piachoz, összehangolatlan lépésekhez, illetve folyamatos szociális és gazdasági zavarhoz vezethet" - mondta. Az "én vagyok az első" jellegű megközelítés gyengíti és sebezhetőbbé teszi a világot ezzel a kockázattal szemben - jelentette ki Tedrosz a testület igazgatótanácsának éves, virtuális formában tartott gyűlésének megnyitóján. "Az ilyen cselekedetek végső soron csak el fogják nyújtani a világjárványt " - tette hozzá a WHO-főigazgató, aki sürgette az országokat: ne kövessék el a H1N1- és HIV-világjárványok idején elkövetett hibákat.
Nőtt a globális kereslet
A koronavírus elleni oltóanyagok iránti globális keresletet csak fokozta, hogy megjelentek a vírusnak fertőzőbb változatai is. A WHO igazgatótanácsa jövő keddig tartó ülésének menetrendjében szerepel a testület reformja, valamint finanszírozási rendszere, amelyet jelentősen megterhelt az, hogy legnagyobb adományozója, az Egyesült Államok tavaly bejelentette kilépését. A WHO szakértői csütörtökön közölték, hogy a koronavírus brit és dél-afrikai, fertőzőbb variánsai már több tucat országban megjelentek, miközben jelenleg is vizsgálják a vírus lehetséges brazíliai mutációját.
A testület igazgatótanácsi ülésén felszólalva Mike Ryan, a WHO vészhelyzeti igazgatója elmondta, hogy a brit variánst négy kontinens 58 országában, a dél-afrikait pedig 22 országban azonosították. A WHO vészhelyzeti igazgatója szakértők előtt közölte, hogy a múlt héten mintegy 93 ezerrel rekordot döntött a koronavírus-fertőzés halálos áldozatainak száma, s félő, hogy a héten ez a szám meghaladja a 100 ezret. A halálos áldozatok mintegy 47 százalékát Amerikában jegyzik fel, Európában a számadatok, bár stagnálnak, továbbra is nagyok.
Bruce Aylward, a WHO-nak a COVID-19-cel kapcsolatos tanácsadója beszámolt arról, hogy a globális oltókampány kezdete óta mintegy 40 millió embert oltottak be 50 országban. A leginkább használt vakcina a Pfizer-BioNTech oltóanyaga, amelyet 44 országban használtak fel, majd a Moderna vakcinája, amelyet pedig hatban. A Szputnyik V orosz és a Sinopharm kínai oltóanyagot három országban alkalmazták, miközben a Sinovac, illetve az AstraZeneca vakcináját két országban használták fel.
Az oltás második dózisa után erősebben jelentkeztek a mellékhatások az izraeli oltottaknál. A vakcina gyakori mellékhatásairól ide kattintva olvashat bővebben erről szóló cikkünkben.