Koronavírus: ezek az országok védekeznek a legjobban

Az új koronavírus delta variánsának megjelenése és gyors terjedése még azon országok számára is komoly kihívást jelent, amelyek az elmúlt másfél évben a legsikeresebb nemzetek közé tartoztak a járványügyi védekezés terén - derül ki a Bloomberg hírügynökség augusztusi elemzéséből.

Az elmúlt héten megháromszorozták a koronavírus elleni védőoltások számát Afrikában , a kontinens azonban így is hatalmas lemaradásban van az immunizáció terén.

A delta variáns világszerte egyre többfelé válik dominánssá, így mind nagyobb arányban felelős az új fertőzésekért. A korábbiakhoz viszonyítva még fertőzőképesebb variáns alaposan próbára teszi az egyes országok védekezési modelljeit, sok esetben térdre kényszerítve olyan államokat is, amelyek a pandémia során eddig kiváló eredményeket tudtak felmutatni. A tendencia jól látható a Bloomberg hírügynökség tavaly novemberben indított, havi frissítésű ranglistájának változásain is. A Bloomberg ebben saját módszertana alapján értékeli világszerte 53 ország rezílienciaszintjét, azaz ellenálló képességét a járvánnyal szemben.

Új-Zéland szigorú járványügyi intézkedéseket vezetett be a koronavírus delta variánsának megjelenését követően
Új-Zéland szigorú járványügyi intézkedéseket vezetett be a delta variáns megjelenését követően. Fotó: Getty Images

A rangsort sokáig vezető Új-Zéland júliusban a dobogó alsó fokán állt, augusztusra viszont egészen a 29. pozícióig zuhant vissza. A földrajzilag a világ egyik legelszigeteltebb államának kormányzata az elmúlt időszakban szigorú korlátozásokat vezetett be, miután a delta variáns átszivárgott az ország erődítményszerű védekezésén. Szintén sokat romlott a mind a lakosság átoltottsága, mind a korlátozások feloldása terén élen járó Egyesült Államok és Izrael értékelése, egyben ranglistahelyezése, ahol ugyancsak a delta variáns terjedése váltott ki gyors esetszám-növekedést.

A Bloomberg elemzése szerint augusztusban Európa nemzetei léptek elő a legellenállóbbakká a koronavírus-pandémiával szemben. Egészen pontosan a tíz legjobb értékeléssel bíró állam között kilenc az öreg kontinensről került ki, az egyetlen kivételt a három helyet előrelépve nyolcadik Szingapúr jelenti. Sikerét óvatosan nyitási stratégiájának, illetve népessége széles körű, 77 százalékos átoltottságának köszönheti az ázsiai miniállam. Ez utóbbi mutató egyébként - az Egyesült Arab Emirátusok közel 83 százalékos arányát követve - a második legmagasabb a Bloomberg által vizsgált 53 ország körében.

A Bloomberg augusztusi ranglistája szerint az alábbi országok rezílienciája tekinthető a legerősebbnek a világjárvánnyal szemben:

  1. Norvégia
  2. Hollandia
  3. Finnország
  4. Írország
  5. Ausztria
  6. Belgium
  7. Németország
  8. Szingapúr
  9. Svájc
  10. Spanyolország

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Magyarország nem szerepel az elemzésben. Kelet-Közép-Európát Csehország és Románia képviseli a rangsorban, méghozzá a legfrissebb értékelés szerint a 14. és 17. pozícióban. A lista végén a délkelet-ázsiai régió államai találhatók, amely az egy főre eső új fertőzések számát tekintve a pandémia epicentrumává vált az utóbbi időszakban. Az utolsó öt helyen sorrendben Thaiföld, Vietnám, Indonézia, a Fülöp-szigetek és Malajzia szerepel.

Egy nap leforgása alatt közel 11 ezer haláleset történt a világban COVID-19-hez köthetően baltimore-i Johns Hopkins Egyetem péntek reggeli adatai szerint.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra