Koronavírus: ezek voltak a legsötétebb napok

Mutatjuk, a koronavírus-járvány magyarországi történetében melyek voltak a legsötétebb napok.

A magyarok többsége biztosan emlékszik 2020. mácius 4-re, amikor Orbán Viktor miniszterelnök maga jelentette be, hazánkban is igazoltan megjelent a koronavírus , két iráni diáknál mutatták ki a SARS-CoV-2 jelenlétét. Azóta e sorok írásáig 370 nap telt el, már a harmadik járványhullámnál tartunk, sőt március 8-ával megkezdődtek az újabb, az eddigieknél szigorúbb lezárások. Ennek apropóján tekintettük át a koronavírus-járvány eddigi magyarországi történetét.

Ezen a napon regisztrálták a legtöbb új fertőzöttet

A "legaktívabb" nap A második hullámban a járvány soha nem látott léptékben terjedt, így nem csoda, ha az országban regisztrált aktív fertőzöttek száma akkor érte el a mindenkori csúcsot, december 19-én 198 785-en küzdöttek a SARS-CoV-2-vel.

Ha arra gondolunk, hogy a járvány kitörése óta Magyarországon 468 713 azonosított fertőzöttet regisztráltak, mellyel jelenleg a világon a 37. legfertőzöttebb nemzet vagyunk, érdemes rápillantani, hogy hullámonként mik voltak a kiugró számok. Tavaly tavasszal, egészen pontosan 2020. április 10-én tetőzött a napi új esetek száma, akkor a koronavirus.gov.hu által közölt adatok szerint 210 fertőzést igazoltak 24 óra alatt. Ezzel szemben mire a második hullámban elértük a csúcsot, már sokkal edzettebbek lettünk, addigra ugyanis már minden nap ötezer felett járt az újonnan felfedezett napi fertőzöttek száma, ami végül november 29-én 6819 esettel tetőzött. Ez egyébként 122-vel volt több, mint a tavaly téli második legterheltebb december 6-i nap, amikor 6697 esetet regisztráltak. A harmadik járványhullám azonban még ennél is súlyosabbnak bizonyult, nem véletlenül vezették be az újabb korlátozásokat. Március 6-án, a járvány magyarországi történetének eddigi abszolút csúcsát érte el, amikor 7269 új fertőzöttet regisztráltak egy nap alatt. Ez az első hullámban feljegyzett legtöbb eset közel 35-szöröse.

Március 8-án 806 ember szorult gépi lélegeztetésre. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images
Március 8-án 806 ember szorult gépi lélegeztetésre. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

Fekete december

Amikor 2020. április 19-én kiderült, hogy az elmúlt 24 órában 17-en hunytak el a koronavírus okozta COVID-19-ben, lesújtott volt az ország. Nem gondoltuk volna, főleg egy olyan nyár után, amikor alig volt áldozata a járványnak, hogy ilyen erővel csap majd le ránk a második hullám. Október 6-án 20 áldozattal léptük át az áprilisi mélypontot. Majd novemberben, melyet 69 halálesettel nyitottunk végül 3073 honfitársunkat veszítettük el. A legsúlyosabb napok azonban csak ezután következtek. Decemberben összesen 4714 ember hunyt el COVID-19-ben, a legsötétebb napnak, mely az abszolút legtöbb áldozatot is "hozta", december 5-e bizonyult. Akkor a kormányzati koronavírus oldal közlése szerint 24 óra alatt 193-an vesztették életüket a járványban. A második legtöbb áldozatot egy nappal korábban, december 4-én regisztrálták, amikor 189 halálesetet írtak a járvány számlájára. Azóta a halálesetek száma szerencsére csökkenőben van, januárban 2987, feburárban 2450 ember vesztette életét, márciusban eddig 8 nap alatt 1014. A harmadik járványhullám eddigi legsötétebb napjának 2021. március 4-e bizonyult, akkor 152 ember halálhírét jelentették be.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A harmadik hullám ebben "kiemelkedő"

Ennyit teszteltünk A magyar tesztelési gyakorlatot számos kritika érte a járvány során, melyeket most nem kívánunk felsorolni, érdemes azonban megtekinteni, hogy a statisztikák szerint hogyan alakultak a csúcsok ezen a téren. 2020. májusában kicsit elégedettebben dőltünk hátra, amikor az adatok közt azt láttuk, egy nap alatt 8290 laboratóriumi tesztet végeztek el az országban. Decemberre azonban az ország tesztelési kapacitását ennek több mint háromszorosára fejlesztették fel, a legtöbbet 18-án végezték el, 24 óra alatt 32067 darabot. Ezt is sikerült azonban azóta felülmúlni, 2021. március 6-án a kormányzati portál arról tájékoztatott, az azt megelőző napon 35 671 koronavírustesztet végeztek az ország erre alkalmas laboratóriumaiban.

Mint említettük a járvány napi újonnan regisztrált fertőzöttek tekintetében 2021. március 6-án érte el eddigi csúcsát, 24 óra alatt 7269 emberről bizonyították tesztekkel, hogy elkapta a SARS-CoV-2-t. Ám egyelőre úgy tűnt, hogy a kórházba kerültek számában szerencsére jobb a helyzet, mivel jelenleg, a március 8-i adatok szerint (ez most a legmagasabb) 7924 embert ápolnak valamely egészségügyi intézményben, mely még mindig 120-al kevesebb, mint a 2020. decemberi abszolút csúcs, amikor 8045-en voltak kórházban COVID-19 -cel. Megjegyzendő, az első járványhullámban a csúcsot 2020. május 4-én értük el, amikor 1027 embert kezeltek kórházban. Lélegeztetésre szoruló betegek számában azonban a mostani hullám minden eddigin túltesz, azaz jóval több a súlyos COVID-19-beteg. Míg az első hullámban 2020. április 21-én voltak a legtöbben lélegeztetőn, szám szerint 82-en, addig a télen ez a szám 674-el tetőzött december 7-én. Az elmúlt napok azonban mindezt felülírták: 2021. március 6-án 751, 7-én 778, míg március 8-án hétfőn már 806 ember szorult gépi légzéstámogatásra. De, hogy valami jó hírrel zárjuk e negatív lajstromot, 2021. március 8-a arról is ismeretes marad, hogy aznap lépte át a COVID-19 ellen legalább egy dózissal beoltottak száma az egymilliót.

Egy nemzetközi kutatócsoport azt állítja, lényegesen csökken a súlyos lefolyású, kórházi kezelést igénylő COVID-19 kialakulásának esélye azoknál az 50 év feletti felnőtteknél, akik rendszeresen sportolnak. A témáról bővebben korábbi cikkünkben olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.