A kockázatos besorolás azzal jár, hogy az ilyen területről Németországba érkezőknek 14 napra házi karanténba kell vonulniuk, és értesíteniük kell a helyi egészségügyi hivatalt. Koronavírus -vizsgáltatot legkorábban az ötödik nap elteltével lehet készíttetni. Negatív lelet esetén azonban az egészségügyi hivatal elrendelheti a karantén feloldását. A kockázatos besorolás azzal is jár, hogy a külügyminisztérium utazási figyelmeztetést ad ki, amelyben nyomatékosan eltanácsolja a német állampolgárokat attól, hogy nem feltétlenül szükséges esetben felkeressék az adott régiót.
A kockázatos besorolásról közösen dönt a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI), a szövetségi egészségügyi minisztérium, a külügyminisztérium és a belügyi tárca. A döntést megelőző elemzés első szakaszában azt vizsgálják, hogy hol vannak olyan régiók - nagyobb közigazgatási egységek vagy egész országok -, amelyekben meghaladta az ötvenet az utóbbi hét napon regisztrált fertőzöttek százezer lakosra vetített száma, vagy olyan térségek, amelyekben ugyan még nincs a határérték felett a koronavírus-fertőzöttek száma, de egyéb körülmények a fertőzés fokozott kockázatát jelzik.
A döntést megelőző mérlegelés második szakaszában a koronavírus-járvány elfojtását célzó helyi erőfeszítéseket elemzik. Vizsgálják például a tesztelési kapacitást és az elvégzett koronavírustesztek számát is. A frissített kockázati listára egyébként a magyar megyék mellett egy sor további európai térség is felkerült, köztük a Romániában, Erdély északnyugati részén fekvő Kolozs (Cluj) megye, a szlovéniai Koroska régiót és Belgium teljes területe is.
Kaotikus kórháztúrára kényszerült egy koronavírus-fertőzött család Erdélyben - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!