A szerdán elfogadott, nem kötelező jellegű ajánlásaiban a brüsszeli végrehajtó testület azt szorgalmazta, hogy a tagállamok az RT-PCR-vizsgálatokon felül antigénalapú gyorsteszteket is végezzenek az új típusú koronavírus terjedésének megfékezése, a fertőzések kimutatása, a karanténintézkedések rövidülése és a határokon átnyúló utazások megkönnyítése érdekében.
Mikor jön jól a gyorsteszt?
A bizottság szerint olyan helyzetekben kell a gyorsteszteket alkalmazni, amikor nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű PCR-teszt, de gyors diagnózisra van szükség a koronavírus-járvány kezeléséhez, továbbá a magas kockázatú csoportok és helyszínek rendszeres ellenőrzése érdekében. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ elemzése alapján kibocsátott ajánlások nyomatékosan ösztönzik az EU-tagállamokat arra is, hogy kölcsönösen ismerjék el a más tagállamok területén működő, engedéllyel rendelkező vizsgálati létesítményekben elvégzett antigén gyorstesztek eredményét. Ez ugyanis elősegítené az emberek szabad mozgását és a belső piac zökkenőmentes működését is.
100 millió eurót szánnak rá
A bizottság közölte azt is, hogy 100 millió eurót szán antigénalapú gyorstesztek megvásárlására és azok tagállamokba történő kiszállítására. Emellett további 35,5 millió eurót biztosít a szükséghelyzetekben anyagi támogatást nyújtó forrásokból annak érdekében, hogy EU-szerte támogassa a koronavírus -tesztelési kapacitások bővítését.
A szájvíz 30 másodperc alatt megöli a koronavírust laboratóriumi körülmények között - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!