A kesztyű nem véd meg minket a SARS-CoV-2-től - hangsúlyozza a cikk elején dr. Cassoobhoy. Ha ugyanis megérintünk egy fertőzött tárgyat, éppúgy hordozóvá válik a kesztyű, mint az ujjaink, amikor nincsen rajtuk plusz egy réteg. Ráadásul, aki kesztyűs kézzel az arcához, szájához, szeméhez nyúl, pillanatok alatt a szervezetébe juttathatja a vírust. Szintén rizikós az a folyamat, amelynek során levesszük a kesztyűt, hiszen ha nem vagyunk elég körültekintőek, a kórokozók könnyedén átkerülhetnek a kezünkre.
Dr. Cassoobhoy szerint nem a fertőzött tárgyak megérintése rejti az igazi veszélyt. Sokkal könnyebben elkaphatjuk a koronavírust cseppfertőzés útján, ha például a közvetlen közelünkben köhög, tüsszög egy fertőzött ember - éppen ezért fontos a maszkviselés és a megfelelő távolság megtartása. Segíthet továbbá, ha igyekszünk olyan időszakban vásárolni, amikor tudjuk, hogy kevesebben vannak az üzletben.
A szakember szerint sokan hiszik, hogy a gumikesztyű viselése helyettesíti a megfelelő kézhigiéniát. Pedig az eszköz nemhogy nem véd a fertőzéstől, a kézmosást sem teszi feleslegessé. Viselése esetén ugyanúgy kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy tisztán tartsuk a kezeinket, mintha nem lenne rajtunk kesztyű. A kézmosás tudniillik a leghatékonyabb módja annak, hogy megszabaduljunk a bőrünkre tapadt kórokozóktól.
Célszerű lefertőtleníteni a kezünket, amikor belépünk a boltba, és megismételni a műveletet, ahogy kiléptünk az ajtaján. Ha nagyon elővigyázatosak szeretnénk lenni, a bevásárlókocsi vagy -kosár fogójával is megtehetjük ugyanezt. Hazaérve kezdjünk egy alapos szappanos kézmosással, amely legalább 20 mp-ig tartson. Érdemes még megtisztítani minden olyan tárgyat, amely szennyeződhetett a vásárlás során, ilyen például a mobiltelefon, a kulcsok vagy a bevásárlószatyrok.
Dr. Cassoobhoy cikkében külön kiemelte, hogy a gumikesztyű viselésével másokat sem óvunk. A felületére tapadt kórokozókat ugyanúgy továbbvihetjük vásárlás közben egyik termékről a másikra, mintha csupasz kézzel válogatnánk. Ha nem csak a saját egészségünk fontos a számunkra, igyekezzünk minél kevesebb dolgot megérinteni a boltban - csak azt fogjuk meg, amit utána meg is veszünk.
Végül, de nem utolsósorban azért sem érdemes halomra vásárolni és használni a gumikesztyűket, mert az egészségügyi dolgozóknak - különösen most, a járvány idején - nagyobb szükségük van azokra - húzza alá dr. Cassoobhoy. Ők különösen ki vannak téve a fertőzés kockázatának, hiszen munkájuk során vérrel, nyállal, hányással, vizelettel érintkezhetnek. Nem mellesleg a páciensek egészsége szempontjából is az a legideálisabb, ha megfelelő védőruházatban kezelik őket.
Forrás: blogs.webmd.com
Eredetileg az ebola ellen kezdték fejleszteni, de a koronavírus ellen is hatékony lehet az a különleges arcmaszk, ami jelzi a fertőzést - részletek az nlc.hu cikkében.