Az EU járványkezelési módszere volt a fő témája az Európai Bizottság friss felmérésének. Az eredmények szerint az európaiak 49 százaléka elégedetlen a koronavírus-járvány visszaszorítására hozott uniós intézkedésekkel, ám mindössze 43 százalék nyilatkozott egyértelműen úgy, hogy elégedett. Az emberek 59 százaléka azonban azt reméli, hogy a jövőben már megfelelő döntéseket fog hozni az EU a világjárvánnyal kapcsolatban. A legutóbbi, tavaly nyáron végzett felmérés óta egyébként az elégedettek aránya két százalékkal csökkent, az elégedetleneké pedig 5 százalékkal növekedett.
Aggódunk a gazdaság miatt
Az európai válaszadók mindössze 43 százaléka elégedett a kormánya által meghozott intézkedésekkel. Ez a mutató a legutóbbi felmérés óta 19 százalékot zuhant. Ezzel szemben az elégedetlenek aránya 19 százalékos növekedés mellett jelenleg 56 százalék. Tíz európaiból több mint hat gondolja úgy, hogy országának gazdasága csak 2023-ban vagy később fog kilábalni a világjárvány okozta helyzetből, tízből egy pedig attól tart, hogy országának gazdasága soha sem jut túl a koronavírus okozta krízisen.
Mi a helyzet az oltással és az egészségüggyel?
A válaszért kattintson ide!
Az új típusú koronavírus elleni oltási kampánnyal összefüggésben az európaiak 45 százaléka válaszolta azt, hogy a lehető leghamarabb szeretne védőoltást kapni. Mintegy 20 százalékuk még 2021-ben meg szeretné kapni a védőoltást, 21 százalékuk pedig megfelelőbbnek tartaná, ha később kapna vakcinát. Az európaiak mindössze 12 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem szeretne védőoltást kapni, 2 százalékuk pedig még nem döntött erről.
Tízből mintegy négy uniós válaszadó az egészségügyet tartja az EU előtt álló legfontosabb kihívásnak, ami 2020 nyara óta 16 százalékos növekedést jelent. A következő kihívást a gazdasági helyzet és a tagállamok államháztartásának állapotával kapcsolatos aggályok jelentik. A környezetvédelem és éghajlatváltozás jelenleg a negyedik helyen áll.
Koronavírus: újabb lazítások jöhetnek a héten Magyarországon - olvassa el a részleteket!