Németországban nagy aggodalmat váltott ki az oltottak körében regisztrált koronavírusos esetek számának emelkedése. A közelmúltbeli kutatásokból azonban kiderült, hogy a frissítő oltással is rendelkező felnőtteknél húszszor ritkábban fordul elő megbetegedés, a súlyos lefolyású COVID-19 elleni védelem pedig 97 százalékra emelkedik. A frissítő adag tehát nagyon jól védi a beoltott személyt a betegség ellen, de segít a további fertőzési láncok megszakításában is, és csökkenti az új, problémás vírusváltozatok kialakulásának valószínűségét, ami átsegíthet minket a közelgő nehéz télen - mondta el a BioNTech vezetője a hírvivő RNS (mRNS) technológiára épülő vakcináról.
A súlyos betegségtől 9 hónapig véd a vakcina
A biotechnológiai kutatóvállalat társalapítója és igazgatója elmondta, hogy az Izraelben, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban gyűjtött adatok két trendet mutatnak:
- az oltással szerzett védettség a negyedik hónaptól csökken, a hatodik hónaptól pedig erősen süllyed;
- ugyanakkor a súlyos megbetegedéstől a kilencedik hónapig megbízhatóan óv a vakcina.
Mindez azt jelenti, hogy a megfertőződött oltottak megbetegedése az esetek túlnyomó többségében enyhe vagy legfeljebb közepes lefolyású, és ritkán fordulnak elő kórházi kezelést igénylő esetek. Súlyos megbetegedés főleg időseknél fordulhat elő, vagy az egyéb betegségek, a túlsúly vagy a gyógyszerekkel mesterségesen meggyengített immunrendszer miatt veszélyeztetett emberek körében - mondta Ugur Sahin.
Ennyire hatékony a 60 felettiek körében
A szakértő szerint érthető, hogy elbizonytalanítják az embereket az olyan kijelentések, hogy a COVID-19 miatt kórházba kerülő hatvan éven felüliek 45 százaléka oltott. Azonban figyelembe kell venni, hogy ebben a korcsoportban eleve nagyon magas az átoltottság. A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) adatai azonban arra is rámutatnak - és ez a lényegesebb -, hogy a teljes oltottság 85 százalékos hatékonysággal védi a hatvanon felülieket a kórházi kezelést igénylően súlyos megbetegedéstől, és 90 százalékos hatékonysággal óvja meg őket attól, hogy intenzív osztályra kerüljenek a koronavírus-fertőzés miatt.
Aki nem oltatja be magát az új típusú koronavírus ellen, az a halált vagy a maradandó károsodásokat kockáztatja - mondta Kacskovics Imre immunológus, az ELTE természettudományi karának dékánja.