Sokat fertőtlenítjük a kezünket, a kilincseket, a konyhai eszközöket, az irodai berendezéseket, de még a bevásárlás után hazavitt élelmiszerek és egyéb termékek csomagolását is van, aki a biztonság kedvéért áttörölgeti. De vajon szükségünk van egyáltalán erre a fokozott óvatosságra? Egy friss tanulmány szerzői arra jutottak, hogy a vírus elsősorban a levegőben terjed , kevésbé valószínű, hogy a különböző felületeken megtapadva fertőzne - írja a Daily Mail .
Korábbi tanulmányok is vizsgálták, meddig marad életképes az új koronavírus (SARS-CoV-2) különböző felületeken, de ezek során többnyire rengeteg kórokozót juttattak egy-egy tárgyra laboratóriumi körülmények között. A valóságban viszont a tudósok szerint más a helyzet: azt mondják, a kórokozók nem maradnak annyi ideig aktívak a különböző felületeken, vagy legalábbis nem olyan mennyiségben, hogy akár fertőzzenek is.
A koronavírus inkább levegőben terjed
A kutatók inkább a tüsszentéskor, köhögéskor, illetve légzés közben a levegőbe kerülő, különböző méretű váladékcseppeket, pontosabban az ezekből álló aeroszolt teszik felelőssé a fertőzésekért. A kisebb cseppek veszélyesebbek, hiszen sokáig a levegőben maradhatnak - akár a füst -, illetve elég messzire eljuthatnak.
Ebből adódóan a szakemberek szerint a távolságtartásra és a maszkviselésre kellene minél több figyelmet fordítanunk, valamint arra, hogy a helyiségeket minél gyakrabban és alaposabban átszellőztessük. Emellett ne feledkezzünk meg a rendszeres kézmosásról sem, hisz ezáltal nemcsak a COVID-19 kórokozóját tarthatjuk távol magunktól, hanem egyéb patogéneket is.