Koronavírus: feleslegesek az utazási korlátozások?

Az omikron variáns miatt egyre több helyen vezetnek be újra szigorú utazási korlátozásokat, de nagyon úgy tűnik, ezek feleslegesek és károsak is.

Valószínűleg teljesen felesleges és inkább káros az a gyakorlat, hogy amint újabb COVID-járványhullám indul el a világban, a különböző kormányzatok azonnal utazási korlátozások bevezetésével próbálják lassítani annak terjedését saját határaikon belül - írja összefoglaló elemzésében a The Economist a Napi.hu tudósításában .

dsa
Feleslegesek az utazási korlátozások? Fotó: Getty Images

Az utazási korlátozások az elején jók Noha a gyorsan meghozott beutazási korlátozások hatékony fegyvert jelenthetnek egy járvány korai szakaszában, amikor az variáns okozta fertőzések száma még nagyon alacsony és a hatékony kontaktkutatással még nyomon lehet követni a vírus terjedését. Amikor a külföldről behurcolt fertőzések az összes új eset még több, mint 10 százalékáért tehető felelőssé, akkor a beutazások korlátozása nagy hatással lehet a járvány terjedésére, időt lehet vele nyerni az új variáns megismerésére és a kórházak felkészítésére.

A lap példaként hozza fel, hogy amikor tavaly novemberben Dél-Afrika bejelentette a gyorsabban terjedő omikron variánst, sok ország beutazási korlátozásokat vezetett be az Afrikából érkezőkkel szemben. Ez azonban teljesen hatástalannak és feleslegesnek is bizonyult, hiszen a vírust nem tudta megállítani.

Azonban a beutazási korlátozásoknak az a szokása, hogy hajlamosak megmaradni akkor is, amikor már nem sok értelmük van. Jó példa erre Franciaország, amely a nem feltétlenül szükséges esetekben megtiltotta a Nagy-Britanniából történő beutazást december 16-án, akkor amikor az országon belül a napi regisztrált új esetek száma már meghaladta az 50 ezret, ami a delta hullám csúcsán tapasztalt adatnál is 10 százalékkal magasabb volt.

Az elemzés szerint az utazási korlátozások hosszabb távon azért sem lehetnek hatékonyak, mert az országok általában sok kivételt engednek azok alól, állampolgáraiknak, azok családjának, fontos munkavállalóknak, üzletembereknek. Nagy-Britannia és az Egyesült Államok a jelek szerint tanultak, s mindkét ország enyhített már az korlátozásokon, felismerték ugyanis, hogy a vírus már otthon is terjed behurcolt esetekkel, vagy azok nélkül.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.