Egy brit kutatócsoport azt próbálta lemodellezni, hogy az általános iskolai osztálytermekben mekkora eséllyel terjed tovább a koronavírus-fertőzés. Figyelembe vették a delta variáns dinamikus terjedési képességét, valamint az oktatási intézmények járványügyi intézkedéseit is. A szakemberek azt látták, idén a tavalyihoz képest több járványgóc alakulhat ki az általános iskolások körében, de ez még így is csak az intézmények alig egy százalékára lesz jellemző - írta meg az eredmények alapján az Infostart.
Egyes gyerekek szuperterjesztővé válhatnak
Egy korábbi tanulmány során már megállapították a szakemberek, hogy a tanulók jellegzetes fertőzési profillal rendelkeznek. A gyerekek egy része például nagyon sok személlyel érintkezik az iskolában töltött idő alatt, így úgynevezett szuperterjesztőként viselkedhet, ha elkapja a koronavírust . Az új adatok szerint a legtöbb iskolában legalább egy osztálytermi megfertőződésre számítani kell.
Mit lehet tenni a megelőzésért?
A kutatók szerint egyébként a koronavírus erőteljes terjedésének megakadályozása tekintetében nem a teljes osztályok karanténba helyezése a legjobb módszer, hanem az, ha rendszeres teszteléssel kiszűrik a beteg gyerekeket és őket otthon tartják, amíg meg nem gyógyulnak. Emellett sokat segíthet még a távolságtartás, a rendszeres kézmosás és az osztálytermek sűrű szellőztetése is.
Az egyetemisták, illetve az ezen korosztályba tartozó fiatalok a legmobilabbak, és ők teremtik a legtöbb személyes kapcsolatot. Ezért az ő körükben az átoltottság arányának növelése különösen fontos a Magyar Rektori Konferencia (MRK) szerint.