Koronavírus: hónapokig gyötörhetik ezek a panaszok

Nemcsak a tavaly év elején megjelent új kórokozóról tudunk egyre többet, hanem a koronavírus-fertőzés hosszú távú hatásairól is. Így már az is ismert, hogy a kimerültség, valamint az ízületi és mellkasi fájdalom akár hónapokig is gyötörhet minket.

A COVID-19 hosszú távú következményeivel egyre több kutatás foglalkozik. Egy júliusban megjelent, kisebb olasz tanulmány szerint például a kórházban kezelt és felépült betegek 87 százalékának még két hónap múlva is volt legalább egy tünete. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (CDC) pedig a kórházi ápolásra nem szorult fertőzöttek 35 százalékáról állapította meg, hogy 2-3 hét elteltével sem állt vissza teljesen az egészségi állapotuk a betegséget megelőző szintre. A nemzetközi kutatási eredményekről és a kivizsgálás szükségességének okairól Dr. Müller Gábor , a KardioKözpont szakorvosa osztja meg a legfontosabb tudnivalókat.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus hosszú távú hatások, koronavírus hatásai, koronavírus koóövetkezményei, koronavírus szövődmények, hosszú COVID
Írd ide a képaláírást

Hosszú távú hatások, elnyújtott küzdelem

A CDC novemberben tovább frissítette tudástárát, és kutatásait kiterjesztette a fertőzés hosszú távú hatásainak megfigyelésére is. Az nyilvánvalóvá vált, hogy az új típusú koronavírus a tüdőn kívül számos szerv munkájára hatással van, éppen ezért a megbetegedés többféle módon érintheti a szervezetet. Miközben a legtöbb beteg felépülése után vissza tud térni a normál életviteléhez és egészségi állapotához, néhányan hetekkel, vagy akár hónapokkal később is küzdenek bizonyos nehézségekkel. Ez még azokkal is előfordulhat, akik egyébként enyhe tünetekkel estek át a betegség akut szakaszán.

A CDC gyűjtése szerint a koronavírus-fertőzésből felgyógyult betegeknél leggyakrabban jelentkező hosszú távú tünetek közé tartozik a kimerültség, a légszomj, a köhögés, valamint az ízületi és mellkasi fájdalom. Fennmaradó panasz lehet még a koncentrációs nehézség, a depresszió, az izomfájdalom, a fejfájás, a fel-felszökő láz és az erős szívdobogásérzés, ezek azonban ritkábbak.

Szervi problémák is jelentkezhetnek

A kereskedelmi munkavállalók naponta több ezer vásárlóval találkoznak, ezért majdnem annyira veszélyeztetettek a koronavírus-fertőzés szempontjából, mint az egészségügyi dolgozók. Épp ezért a beoltásukat is minél előbb meg kell kezdeni - részletek itt .

Mára az is kiderült, hogy a koronavírus-fertőzés bizonyos esetekben komolyabb szövődményekkel is járhat. Előfordulhat például tüdőfunkciós probléma, akut vesebetegség, alvászavar vagy komoly hangulatzavar is, a szív-és érrendszert pedig leginkább a szívizomgyulladás fenyegeti. Azt azonban még nem tudni, hogy ez a szövődmény mennyire gyakori - fűzte hozzá a kardiológus. Mindenesetre komolyan kell venni, ha valaki a fertőzés akut szakaszában vagy akár hetekkel, hónapokkal később nem múló kimerültséget, légzési nehézséget és mellkasi fájdalmat tapasztal, vagy ha ödémák jelennek meg a testén.

A tudósok véleménye szerint egyébként a COVID-19 két módon is hatással lehet a szívre. Közvetlenül szívizomgyulladást okozhat és fokozhatja a vérrögök kialakulásának esélyét, közvetetten pedig ronthatja a szív- és érrendszeri betegségek állapotát. Tehát a szívbetegeknek, illetve azoknak, akiknek nem múlnak a fent említett tünetei, ajánlott részt venniük egy kivizsgáláson a koronaírus-fertőzésből való felépülést követően, mielőtt visszatérnének korábban megszokott, aktív életmódjukhoz.

Még tavaly, december 26-án megérkezett Magyarországra az első szállítmány az Európában elsőként engedélyezett Pfizer-BioNTech vakcinából, és szinte azonnal meg is kezdődött az egészségügyi dolgozók oltása. Az oltóanyaggal kapcsolatban azonban számos kérdés felmerült - mutatjuk a válaszokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra