A jelenleg forgalomban lévő két vakcinával - a Pfizer és a BioNTech vállalatok, illetve az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszeripari cégcsoport által kifejlesztett oltóanyagokkal - Angliában kedd estig 1,1 millió, az Egyesült Királyság egészében pedig 1,3 millió embert oltottak be az új típusú koronavírus ellen. Az angliai lakosság 80 éven felüli korosztályából több mint 650 ezren részesültek az oltásban. Ez azt jelenti, hogy Angliában - az Egyesült Királyság messze legnépesebb országrészében - e korcsoport tagjainak 23 százaléka kapta meg a vakcinát, és nekik két-három héten belül jelentős mértékű védettségük lesz a koronavírus-fertőzéssel szemben - hangsúlyozta a brit kormányfő.
A lehető legtöbb életet mentik meg
A koronavírus okozta COVID-19 betegség halálos áldozatainak átlagos életkora egyébként 80 év felett van. Ez is mutatja, hogy milyen helyes lépés volt egy olyan oltási program összeállítása, amelynek célja a lehető legtöbb emberélet megmentése a lehető leggyorsabban - jelezte Boris Johnson. Ezzel arra utalt, hogy a brit kormány egyesített oltásügyi bizottsága (JCVI) az oltási kampány december 8-ai kezdetére elsőbbségi listát állított össze arról, hogy az egyes lakossági csoportok milyen sorrendben juthatnak hozzá a vakcinához.
A 25 oldalas útmutatás szerint a lista élén az idősotthonok lakói és gondozói mellett a 80 éven felüliek, valamint az egészségügyi ellátás és a gondozói szolgálatok első vonalában dolgozók állnak, majd időrendi sorendben a 75, a 70, a 65, a 60, az 55, végül az 50 éven felüliek következnek. A 65 éven felüliekkel egy csoportba tartoznak azok a 16-64 év közöttiek, akiknek olyan krónikus alapbetegségük van, amely növeli a súlyos szövődmények, illetve a halálozás kockázatát koronavírus-fertőzés esetén. Ha a lakosság különösen veszélyeztetett csoportjai nagyon nagy számban megkapják a koronavírus elleni oltást, akkor a COVID-19 áldozatainak és a kórházi kezelésre szoruló betegek száma akár 99 százalékkal csökkenthető - véli Jonathan Van-Tam angliai tisztifőorvos-helyettes.
Ez a következő lépés
A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) azt a célt tűzte ki, hogy február 15-ig a JCVI által összeállított elsőbbségi lista felső négy kockázati csoportjának mindegyik tagja megkapja a koronavírus elleni oltást. Ez azt jelenti, hogy a jövő hónap közepéig az idősotthonok összes lakója és gondozóik, a brit lakosság 70 éven felüli korosztályának minden tagja, az egészségügyi és a gondozói hálózatok első vonalában dolgozók, valamint a krónikus betegségek miatt különösen veszélyeztetettek mindegyike részesül a védőoltásban.
Az államfő megemlítette továbbá, hogy a hét végére már csaknem ezer oltóközpont működik majd, országszerte a jövő héten pedig hét stadionban és kiállítási központban is megindul a vakcina tömeges beadása. A brit kormány a Pfizer/BioNTech-vakcinából eddig 50 millió, az Oxford/AstraZeneca-oltóanyagból pedig 100 millió adagot kötött le.
Folyamtosan oltják az egészségügyi dolgozókat az új típusú koronavírus ellen, Budapesten és vidéken egyaránt. Egy fotósorozatnak köszönhetően kívülállóként is betekintést nyerhet abba, hogyan zajlik az oltási program. A képekért kattintson ide!