Magyarország a koronavírus elleni védekezés új szakaszába lépett, így fokozatosan elkezdik feloldani a közegészségügyre vonatkozó óvintézkedéseket. A háziorvosi, fogászati és szakrendelési ellátásokban a fő szabály az, hogy a páciensnek telefonon kell időpontot kérnie az adott ellátásra, és óránként négy beteg ellátására lesz lehetőség. Minden beteg és vizsgálat után fertőtleníteni kell a helyiséget.
Reményt adó eremények
A miniszter beszélt arról is, hogy mivel jelenleg nincs védőoltás és célzott terápia az új típusú koronavírus ellen, a klinikai vizsgálatok felé fordultak az orvosok. Reménykeltőek mind a vérplazma-terápiás kezelések, mind pedig a más betegségeknél alkalmazott gyógyszeres terápiák - fűzte hozzá. Mindkét esetben 4-5 héttel ezelőtt kezdődtek el a terápiás kísérletek a megfelelő engedélyek birtokában. Emlékeztetett, vérplazma-terápiát Magyarországon először egy súlyos állapotban lévő, veseelégtelenségben szenvedő beteg kapott, aki lélegeztetőgépre szorult ellátása során. Miután a múlt héten megkapta a vérplazma-készítményt, állapota "konszolidálódott" és lekerült a lélegeztetőgépről. "Minden reményünk megvan arra, hogy elhagyhatja a Dél-pesti Centrumkórházat" - mondta Kásler Miklós.
A gyógyszeres terápia sikere
A másik terápiás formáról szólva elmondta, ez a gyógyszeres terápia a koronavírus-fertőzés miatt a szervezetben fellépő úgynevezett citokinvihart csillapítja. Ez azt jelenti, hogy a vírus a felső és alsó légutakban elszaporodik, amire a szervezet rendkívül intenzív immunválaszt ad. Ez a folyamat károsíthatja a többi szervet is, és emiatt megemelkedik a halálozás kockázata. Ebben az esetben a tocilizumab-terápia jöhet szóba, amelyet az Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet hematológiai diagnózisoknál évente már 50-70 esetben alkalmazott. A hatóanyagot alkalmazzák bizonyos autoimmun betegségek kezelésénél vagy onkoterápiás esetekben is - ismertette a miniszter.
A már súlyos állapotban lévő koronavírus-fertőzötteknél ezzel a kezeléssel mérsékelni tudják a citokonvihart a szervezetben. Eddig két súlyos, lélegeztetőgépen lévő koronavírusos beteg kapta ezt a terápiát - mindketten orvosok. Egyiküket már felébresztették, jól van, de másikuk is várhatóan a napokban lekerülhet a lélegeztetőgépről. A miniszter kiemelte, hogy mind a két terápiás forma életmentőnek bizonyult. "Mindkét innovatív terápia reménykeltő" - fogalmazott. A Dél-pesti Centrumkórházban egyébként a más betegségeknél alkalmazott gyógyszerek tesztelése is folyik, az eredményeket folyamatosan értékelik.
A koronavírus-járvány hatására egyébként a magyar orvostudomány látványosan megmozdult. A szakemberek saját profiljuknak megfelelően dolgoznak, és hősiesen küzdenek a járvány ellen, a betegeik érdekében - emelte ki a miniszter.
Egy izlandi nő készíti a legbizarrabb védőmaszkokat - a részleteket olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkében!