Téves az a közösségi médiában terjedő híresztelés, miszerint a koronavírus képes átjutni a szájmaszk szövetén. A kórokozó ugyanis a nyálcseppekhez tapadva "utazik", és ezeket a maszk felfogja - fogalmazott az ápoló hétfőn a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Hozzátette, ahhoz, hogy a maszk jól védjen, több rétegűnek kell lennie, és mind a szájat, mind pedig az orrot takarnia kell. A felvett maszkhoz nem szabad hozzányúlni, mert úgy hatástalan lehet. Németh Franciska a szemüveget viselőknek interneten is elérhető speciális maszkot javasolt, valamint párásodást gátló üvegfelület-kezelőt.
A helyes maszkhasználat lépései
A járványhelyzetre tekintettel pontokba szedve tette közzé a Budai Egészségközpont , mire kell figyelnünk a maszkviselés kapcsán.
- Mielőtt megfognánk a maszkot, lehetőség szerint mossunk kezet alaposan szappannal, de jobb megoldás híján a kézfertőtlenítő alkalmazása is hasznos.
- Sebészi maszk esetén győződjünk meg arról, hogy melyik a felső része: a sebészi maszkok felső részében általában egy vékony fémszál található.
- Helyezzük fel a maszkot úgy, hogy az az orrot, szájat és állat is eltakarja. Győződjünk meg arról, hogy a maszk megfelelően simul-e az arcunkhoz. Fontos, hogy amennyiben nem takarja el az orrunkat, akkor olyan, mintha egyáltalán nem is viselnénk maszkot!
- Amennyiben sebészi maszkot viselünk, szorítsuk össze az orrunkon a maszk felső részét, ezáltal a fémszál felveszi az orr görbületét, így jobban archoz simul.
- Mindig kerüljük az arcunkkal vagy a maszkkal történő bármilyen érintkezést!
- Hazaérve a maszkot pántjainál fogva vegyük le, ezt követően pedig ismét tisztítsuk meg kezeinket szappannal vagy kézfertőtlenítővel.
Egy új kutatás szerint egyes felületeken akár kilenc napig is fertőzőképes maradhat az új koronavírus. A témáról bővebben az nlc.hu cikkében olvashat.