Egy vakcina előállítása rendkívül szigorú protokoll szerint történik, ráadásul az immunválasz és a kísérletben részt vevők felkutatása is időigényes - ismertette a szakember. Mivel a koronavírus-járvány miatt az idővel is vesenyt futnak a kutatók, a folyamat időtartama az adminisztráció gyorsításával rövidíthető le. Ez azt jelenti, hogy miután a kísérleti eredményeket beküldik a hatóságnak, az akár néhány nap vagy hét múlva engedélyezheti a kísérletek folytatását.
Lesz még idén védőoltás?
Ahogy már korábban beszámoltunk róla , egy közelmúltbeli tájékoztatás szerint a novoszibirszki Vektor intézet júniusban befejezi a prototípusok preklinikai tesztelését, szeptemberben pedig be is kívánja jegyeztetni az új típusú koronavírus elleni vakcináját. Pár nappal később pedig a britek is bejelentették , hogy már a tesztelés szakaszában jár egy oltóanyag, ha pedig sikeresnek bizonyul, őszre több tízmillió egységnyit lehetne belőle gyártani.
A mellékhatások felkutatása is sok idő
Ennek ellenére az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és számos kutató is azon az állásponton van, hogy nem valószínű , hogy az év vége, illetve a jövő év eleje előtt sikerül kifejleszteni, engedélyeztetni és legyártani az új koronavírus elleni védőoltást. Kiemelt fontosságú például a vakcina esetleges mellékhatásainak felkutatása, ezért azokat, akik a már zajló kísérletekben részt vesznek, hosszú hónapokig figyelni fogják - hangsúlyozta Kis Zoltán.
Donald Trump a koronavírus ellen hatástalan gyógyszert szedi - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!