Koronavírus: így lehetne megelőzni az iskolai járványgócokat

Nem feltétlenül a diákok beoltása, inkább a gyakori tesztelés segíthet abban, hogy megelőzzük az iskolai járványgócok berobbanását.

A diákok rendszeres tesztelésével sokkal hatásosabban meg lehet előzni a nagy iskolai járványgócok kialakulását, mintha csak akkor szűrnék a gyerekeket, amikor valamelyikőjük már tüneteket mutat és pozitív lesz a tesztje. Matematikai modellekkel szimulálta a COVID-19 tanteremben való terjedését a kanadai Simon Fraser Egyetem két matematikusa, eredményeiket pedig a PLOS Computational Biology szakfolyóiratban tették közzé. Caroline Colijn és Paul Tupper modellezése azt mutatta, hogy ha egy 25 diáknak helyet adó tanterembe bekerül a vírus, akkor 0-20 diák fertőződhet meg attól függően, milyen mértékben módosítja a fertőzési rátát a megbetegedett diákok száma vagy a környezet.

Hőmérsékletmérés zajlik egy iskolában a koronavírus-járvány idején. Fotó: illusztráció Getty Images
Hőmérsékletmérés zajlik egy iskolában a koronavírus-járvány idején. Fotó: illusztráció Getty Images

Az élet adta a kutatási alaphelyzetet

"Amikor a pandémia idején újra kinyitottak az iskolák, helyenként nagy járványgócok alakultak ki, máshol pedig csak elvétve volt fertőzés " - mondta Colijn, aki egyetemi katedrája mellett a Kanada 150 vezető kutatóját tömörítő Matematika az Evolúcióért, Fertőző betegségekért és Közegészségügyért szervezet tagja. "Szimulációinkban azt vizsgáltuk, milyen tényezők hatnak a gócok nagyságára, és milyen beavatkozásokkal lehet megakadályozni a nagy gócok kialakulását" - ismertette.

Ki dönt a gyerek oltásáról, ha elváltak a szülők - információ ide kattintva olvasható!

A kutatással két stratégiát vizsgáltak a fertőzés terjedésének kontrollálására. Az elsőben a diákok (vagy a tanárok és más dolgozók) hirtelen tüneteket mutatnak, ezért arra kérik őket, hogy maradjanak otthon és végeztessenek el PCR-tesztet. Amennyiben ennek eredménye pozitív, az osztályban a fertőzést kontroll alatt tartó intézkedéseket léptetnek életbe, például a megfertőződött egyének közeli kontaktjait is otthonmaradásra kérik. A második stratégia szerint az osztály minden diákját rendszeresen és gyakran ellenőrzik gyorsteszttel - függetlenül attól, hogy vannak-e tüneteik vagy sem. Amikor valakinek pozitív lesz a tesztje, beavatkoznak a továbbfertőzés ellen.

A modellezés jól szemlélteti a fertőzés terjedését

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kiderült, hogy a nagyarányú megfertőződésre beállított matematikai modellekben az első stratégiára jellemző beavatkozás túl lassúnak bizonyult a járvány fellángolásának megelőzéséhez. "Csak a tünetmentes személyek rendszeres szűrésével sikerült elkerülni a legrosszabb végkimenetelt" - mondta Colijn.

Kanadában a nemrég lezárult tanévben csak bizonyos tartományokban végeztek rendszeres szűrővizsgálatokat a diákok körében , bár elképzelhető, hogy ősztől szélesebb körben is bevezetik a gyorstesztelést. A modellezéssel "azt is láthatjuk, mennyire befolyásolják a fertőzési rátát a megelőző intézkedések, mint a maszkhasználat, a fokozott szellőztetés és a kézmosás" - tette hozzá Paul Tupper. Ezzel ugyanis kiderül, melyik módszer mennyire hatékony az adott közegben.

A kutatási eredmények alkalmazhatók más helyszínekre is, ahol 20-30 személy huzamosabb időt tölt el együtt, például irodában vagy idősotthonban. Épp ilyen létesítményekben igazolták korábbi vizsgálatukkal a kutatók, hogy a rendszeres gyorstesztelés hatékonyan védi a bentlakókat.

Több országban is romlik a járványhelyzet, részletek itt olvashatók !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.