Koronavírus: így segítik a magyar túlélőket

Magyarországon is komoly szaktekintélyekből álló orvoscsoport segíti a COVID-19 túlélők felépülését.

Bár nem minden koronavírus -fertőzöttnél alakul ki súlyos lefolyású COVID-19 megbetegedés, ám akinél igen, biztosan hatalmas győzelemként éli meg, amikor végre negatív PCR-tesztek birtokában, meggyengülve bár, de hivatalosan is gyógyultan távozhat a kórházból. Sokan azonban otthon szembesülnek azzal, hogy valójában a betegség elleni harcot nem tudják még hónapok alatt sem kiheverni, mert súlyos szövődmények, tartós károsodások keseríthetik meg életüket. Ilyen esetekről mind több tanulmány számol be. Ezek alapján a COVID-túlélők többségénél a tüdőben alakul ki elváltozás, de esetenként szív- és májproblémák, vagy más belső szervek nem megfelelő működése jelzi, a koronavírus-fertőzés nem múlt el nyomtalanul. Ezért is dönt úgy egyre több ország, hogy alapos utánkövetéssel, komplex egészségügyi programokkal segíti ezeket az embereket.

Koronavírus: így rombolja maradandóan a szerveinket Arra már fény derült, hogy a SARS-CoV-2 koronavírus által okozott fertőzés sokkal veszélyesebb, mint a nátha, még akkor is, ha nincsenek érzékelhető tünetei. De ha kifejlődik a COVID-19 betegség, annak már hosszútávú következményei is lehetnek a szerveink károsodása miatt. Mitől kell leginkább tartanunk? Részletek itt.

A Hvg.hu arra volt kíváncsi , vajon Magyarországon is van-e már ilyen protokoll, így kérdéseiket a többi között feltették az Operatív Törzsnek, az Emberi Erőforrások Minisztériumának, valamint a COVID-betegeket kezelő intézményeknek és a koronavírus-kutatással foglalkozó egyetemeknek, ám vagy nem kaptak választ, vagy közölték velük, rossz helyen kopogtatnak. Kiderült azonban, hogy a hallgatás ellenére Magyarországon nagyon is aktív csapatmunkával, alaposan kidolgozott protokoll alapján zajlik az intenzív ápolásra szorult, lélegeztetett betegek utánkövetése és rehabilitációja.

Akár 12 hétig is tarthat a rehabilitáció

A protokollt kidolgozó orvoscsoportot Varga János, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Légzésrehabilitációs és Kardiopulmonális szekciójának elnöke koordinálta, aki maga is több súlyos állapotú koronavírus-fertőzöttet kezelt az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben. A szakember a lap kérdésére elmondta, márciusban kezdték a munkát, amelyben több területről vettek részt az orvosok, mivel a lélegeztetett betegeknek több szervi érintettsége is lehet.

"A COVID-19 nagyon súlyos lefolyású lehet, érintheti a tüdőszöveteket, a fertőzéstől a tüdőben szövetek közötti vizenyő, majd fibrózis is kialakulhat, mindezt a gyulladásos átvivő anyagok, fehérjék fokozott termelése és immunológiai folyamatok, úgynevezett citokinvihar (az immunrendszer túlzott reakciója) is kísérheti" - mondta Varga János, hozzátéve: a koronavírusos betegeknél emellett előfordulhat légzési-, máj- és veseelégtelenség, a vérrögképződés miatt pedig nagyfokú a betegek hajlama trombózisra és embóliára.

A többi között a Szent János kórházban is kezeltek súlyos COVID-19 betegeket az intenzív osztályon. Fotó: MTI
A többi között a Szent János kórházban is kezeltek súlyos COVID-19 betegeket az intenzív osztályon. Fotó: MTI

Az említett protokoll lényege egyrészt a beteg állapotának felmérése, majd már a károsodások ismeretében - ha szükséges - a rehabilitáció elkezdése. Ez azonban nem azonnal kezdődik, csak - a nemzetközi gyakorlathoz hasonlóan - 6 héttel az osztályról való távozás után, s az sem biztos, hogy feltétlen fekvőbeteg-ellátásban végzik, hiszen ha a beteg állapota megengedi, otthonában vagy ambuláns ellátásban is részt vehet az alapból 3 hetes, de végső esetben akár 12 hétre is meghosszabbítható programon. A rehabilitáció nemcsak a fővárosban, de vidéken is elérhető, az abban résztvevő orvosok folyamatosan kommunikálnak.

Varga szerint azonban eddig még limitáltak a magyar betegekre vonatkozó adataik, főképp, mert nem volt sok érintett és kevés idő telt még el a program kezdete óta. Ennek ellenére a szakemberek szeretnék majd publikálni tapasztalataik eredményét, ha megfelelő mennyiségű adat áll majd rendelkezésükre. A szakember a lapnak arról is beszélt, a tünetmentes vagy enyhe tüneteket mutató betegek szinte kivétel nélkül minimális maradvánnyal gyógyulnak, ezért esetükben az időszakos után követés is elegendő.

Óvatosan a házibulikkal! - könnyen berobbanhat újra a járvány. Szlávik János infektológus figyelmeztetéseit társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashatja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +26 °C
Minimum: +15 °C

A felhősebb nyugati tájak kivételével több órára kisüt a nap. A déli órákig főként a Nyugat-Dunántúlon, majd a másutt is erőteljessé váló gomolyfelhő-képződésből délutántól, késő délutántól egyre többfelé várható zápor, zivatar, sőt zivatarrendszer is kialakulhat, amely gyengülve haladhat északkelet felé. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísérheti, néhol heves zivatar is valószínű. Zivataroktól függetlenül megélénkül, napközben több helyen megerősödik a délkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 25 és 30 fok között alakul, de a borongósabb nyugati tájakon hűvösebb idő várható. Késő estére 17, 22 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront dominál, ami okozhat kellemetlenségeket a frontérzékenyek számára.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra