Angliában már júniusban újraindult az iskolákban az oktatás, a Public Health England állami egészségügyi intézet pedig megvizsgálta, hogy ez milyen következményekkel járt. A szakemberek azt látták, hogy az iskolapadokba visszatért, több mint 1 millió diák közül mindössze néhány tucatnyian fertőződtek meg az új típusú koronavírussal , ám kórházi kezelésre egyikük sem szorult - számolt be róla a The Guardian .
Kevés volt a fertőzött az iskolákban
Az újranyitás után tehát csak elvétve tártak fel koronavírus-fertőzéseket vagy kisebb gócpontokat az oktatási intézményekben. Egészen pontosan 67 egyéni és négy "társas" - vagyis egymással összefüggő - esetet találtak. Az egyéni esetek között 30 diák és 37 iskolai dolgozó volt. Emellett pedig 30 járványkitörést - 14 napon belül több összefüggő fertőzést - regisztráltak 1 hónap alatt az iskolákban, amelyek összesen 121 embert (30 gyereket és 91 dolgozót) érintettek. Ez azonban egyáltalán nem nevezhető soknak 1 millió diák között. Közben viszont országosan mintegy 25 ezer új fertőzöttet regisztráltak ugyanebben az időszakban.
A COVID-19-cel diagnosztizált gyerekek közül egyébként senki sem került súlyos állapotba, így kórházi kezelésre sem volt szükségük. De a dolgozók közül is csak egyetlen páciens került kórházba, őt viszont egyből az intenzív osztályra szállították, ahogy oxigént kapott.
Otthon nagyobb a veszély?
A kutatók a fentiek alapján úgy vélik, hogy a gyerekek összességében sokkal nagyobb eséllyel fertőződnek meg otthon, mint az iskolákban. "Úgy látjuk, hogy a koronavírus-fertőzés átadásának kockázata nagyon alacsony a diákok és az iskolai dolgozók között" - fogalmazott Dr. Shamez Ladhani, a tanulmány egyik szerzője. Hozzátette ugyanakkor, hogy a vizsgált időszakban még nem nyitott ki az összes iskola, és az osztályok is csökkentett létszámúak voltak. Mindezekkel együttvéve viszont úgy gondolja, hogy a gyerekek főként a dolgozni járó szüleiktől kapják el a koronavírus-fertőzést, nem pedig iskolatársaiktól vagy tanáraiktól.
Az iskolabezárás több kárt okoz, mint hasznot
A brit egészségügyi hatóságok szerint egyébként hosszú távon sokkal nagyobb hátrány érheti a gyerekeket az iskolák bezárásával, mint azzal, hogy a koronavírus-járvány idején is bejárnak az oktatási intézményekbe. A kutatók szerint tehát egy újabb iskolabezárásnak csak a legvégső esetben szabadna bekövetkeznie, amikor valóban ez az egyik legfőbb eszköz a fertőzés helyi terjedésének megállítására. A brit miniszterelnök, Boris Johnson ezekkel összhangban arra kérte a szülőket, hogy szeptembertől engedjék el az iskolába a gyermekeket.
Koronavírusos lett öt résztvevő a Szent István Egyetem gólyatáborában - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!