Koronavírus: itt tart a magyar vakcinafejlesztés

Kis Zoltán virológus szerint akkor sem hagyhatjuk el a maszkviselést, a távolságtartást és a gyakori kézmosást, ha már lesz elérhető oltás.

Javában zajlik a Debreceni Egyetem és a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közös vakcinafejlesztési projektje - fogalmazott Kis Zoltán virológus a Magyar Nemzet kérdésére a hazai oltóanyagfejlesztés kapcsán. A kutató, aki elsőként izolálta a koronavírust Magyarországon, elmondta, "a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Nemzeti Biztonsági Laboratóriumában jelenleg is rengeteg kísérlet folyik, ami nagyon sokrétű feladat, hiszen előbb meg kell találni, illetve ki kell választani a megfelelő vírustörzset, majd fel kell mérni, hogy mennyire tud szaporodni, miként tudják biztonságosan inaktiválni a vírust, és milyen immunválaszt vált ki".

A világ számos országában fejlesztenek vakcinát az új koronavírus okozta COVID-19 megbetegedés ellen. Fotó: Getty Images
A világ számos országában fejlesztenek vakcinát az új koronavírus okozta COVID-19 megbetegedés ellen. Fotó: Getty Images

Sok még a kérdőjel az oltásokkal kapcsolatban

A virológus beszélt a világban folyó vakcinafejlesztésekről is, melyek kapcsán kiemelte azok sokszínűségét, példaként említve, hogy a kínaiak egy elölt vírussal próbálkoznak, míg az oxfordi egyetemen egy emberre veszélytelen, módosított csimpánz-adenovírusba (légzőszervi megbetegedést okozó vírus) helyezték a koronavírus tüskefehérjéjének a génjét, ami ellen az immunrendszer reagálni tud. Figyelmeztetett azonban, hogy még mindig sok a kérdőjel az oltóanyagok hosszú távú hatékonyságával kapcsolatban. Ennek okát egyrészt abban jelölte meg, hogy a vírusok - így a koronavírus is - folyamatosan változnak. Másrészt egyes kutatások szerint gyorsan csökken a fertőzésen már átesett emberek szervezetében az ellenanyagszint, ami még később okozhat meglepetéseket. Harmadrészt azt sem tudni még, hogy a vakcina mennyi időre ad védettséget. Kis Zoltán éppen emiatt hangsúlyozta, a járványügyi intézkedéseknek (kézmosás, maszkviselés, távolságtartás) akkor is fontos szerepük lesz, ha már elérhető lesz egy hatékony oltás.

Koronavírus: tudjuk, hogyan érhet véget Noha a COVID-19 világjárványának számos vonása még nem teljesen ismert, de azt mégis tudjuk, hogyan érhet véget. A vírus terjedése akkor kezdhet majd lassulni és szűnhet meg teljesen, ha elég sok ember fejlesztett ki immunitását a SARS-CoV-2 ellen. Az viszont a folyamat szempontjából lényegtelen, hogy ez megfertőződés vagy oltás hatására következik-e be. A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.

Alacsony a koronavírus jelenléte az országban

A lap arról is kérdezte az ismert virológust, vajon miért jobbak a magyarországi adatok, mint az európai átlag? Kis Zoltán szerint ennek az időben meghozott jó intézkedések és a lakosság fegyelmezettsége az egyik oka. Kiemelte továbbá a határátlépések szigorításának pozitív hatását, valamint a járványügyi szakemberek gyors reagálását egy-egy új gócpont fellángolásakor. A virológus úgy véli, az NNK-ban hetente végzett szennyvízvizsgálatokból kimutatható, hogy jelenleg alacsony a vírus jelenléte az országban, s ez egyben cáfolja is azokat a feltételezéseket, hogy jelentős különbség lenne a regisztrált fertőzések és a valós esetszámok között.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Óvatosan a házibulikkal! - könnyen berobbanhat újra a járvány. Családi rendezvényeken és zárt térben tartott bulikon fertőzhet könnyen a vírus, mondta Szlávik János. További részleteket társportálunkon, az nlc.hu-n olvashatnak .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.