Koronavírus: jobbak a gyógyulási esélyek, mint tavasszal

Március óta jelentősen javultak a koronavírus-fertőzés miatt kórházba kerülő páciensek gyógyulási esélyei - állapította meg két nagyléptékű, a közelmúltban elkészült tanulmány.

Koronavírus: ez változik a hazai egészségügyben - kattintson a részletekért!

Az első tanulmány adatai három New York-i kórházból származnak. A koronavírus -fertőzés miatt kórházba került betegek halálozási esélye ezekben a kórházakban a márciusi 25,6 százalékról augusztusig 7,6 százalékra csökkent. Hasonló javulásról számolt be a második tanulmány is, amely Nagy-Britanniában vizsgálta a koronavírusos betegek túlélési esélyeit.

Márciusban a három New York-i kórházban 1724 COVID-19-ben szenvedő ember feküdt, közülük 430 hunyt el. Augusztusban pedig 134 betegük volt és öten hatak meg. A kórházi halálozási arány csökkenésének megértéséhez a kutatók számos lehetséges tényezőt vettek figyelembe, beleértve a kórházi betegek kórképét, faji és etnikai hovatartozását, illetve azt, hogy mennyi oxigéntámogatásra volt szüksége a kórházba érkezéskor. Ezek mellett olyan kockázati tényezőkre is figyeltek, mint a túlsúly, a dohányzás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy a tüdőbetegségek.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus súlyos beteg, koronavírus kórház, koronavírus túlélési esély, koronavírus gyógyulási esély
Jelentősen javultak a kórházba kerülő koronavírusos páciensek gyógyulási esélyei.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Látványos javulás

Az elemzés megállapította, hogy a márciusban kórházba kerülő, új típusú koronavírussal fertőzött betegek halálozási kockázata háromszor akkora volt, mint azoké, akik augusztusban kerültek kórházba. Az angliai kutatás olyan betegeket vizsgált, akik az állapotuk - például az esetleg szükséges oxigénpótlás - miatt szoros megfigyelés alatt álltak a kórházban, vagy intenzív osztályra kerültek. A kutatók itt is figyelembe vették az egyéb befolyásoló tényezőket, de az amerikai tanulmánnyal szemben nem a halálozási arányt, hanem a túlélési arányt vizsgálták.

A március 29-e és június 21-e között Nagy-Britanniában kórházba került 21082 COVID-beteg adatainak elemzése azt mutatta, hogy a túlélési ráta folyamatosan javult. A megfigyelés alatt állóknál a márciusi 71,6 százalékról júniusban 92,7 százalékra, az intenzíven kezelteknél pedig a márciusi 58-ról a júniusi 80,4 százalékra nőtt a gyógyulási arány. A tudósok szerint annak, hogy a koronavírusos betegek tavaszhoz képest nagyobb arányban gyógyulnak meg, az az oka, hogy ma már hatékonyabb terápiák állnak rendelkezésre, olyanok, amilyenek márciusban még nem.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ez lehet az oka

A jelentős javulás mögött több ok is áll. Az új kezelések mellett az orvosoknak is nagyobb lett a tapasztalata a koronavírus-járvány első hulláma óta, és olyan egyszerű technikákat tanultak meg, amelyek hatékonyak a betegség gyógyításában. Ilyen tachnika egyebek mellett az, hogy az alacsony oxigénszintű beteget a hasára fektetik, hogy a tüdejében egyenletesebben áradjon szét az oxigén. A kutatók ugyanakkor figyelmeztettek, hogy a betegség kezelésében elért eredmények ellenére a vírus még mindig nagyon veszélyes. Azok a betegek, akiknél súlyos lefolyása volt a fertőzésnek, még hosszú ideig tapasztalhatnak fáradtságot vagy szenvedhetnek más mellékhatástól. Ezért fontos az újabb terápiák felkutatása.

Ezeket a dolgokat vigyük magunkkal a kórházba, ha koronavírussal diagnosztizálnak - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra