Teljes védelmet nyújthat a súlyos COVID-19 ellen a Sanofi és GSK közelmúltban kifejlesztett vakcinája. A vállalatok most az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA), valamint az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyét kérik ahhoz, hogy a készítményt kétadagos vakcinaként és emlékeztető oltásként is alkalmazhassák.
Teljes védelmet nyújt a súlyos tünetek ellen
A Sanofi oldalán megjelent tájékoztató szerint az oltóanyag az influenza ellen hagyományosan alkalmazott, fehérjealapú oltóanyag. A harmadik fázisú klinikai tesztek eredménye szerint a vakcina önmagában csak 57,8 százalékos hatékonyságú a COVID-19 enyhébb, általános tüneteivel szemben - ami jóval alacsonyabb, mint amit a Pfizer és a Moderna mRNS-alapú vakcinái nyújtanak -, azonban az új készítmény verhetetlen, 100 százalékos hatékonysággal büszkélkedhet a súlyos, kórházi kezelést igénylő panaszok ellen, valamint 75 százalékos védelmet nyújt a közepesen súlyos állapot ellen is. Emlékeztető oltásként alkalmazva a készítmény 18-30-szorosára növelte a szervezetben az antitestek szintjét, így hatékony védelmet biztosít a koronavírussal szemben.
Az új oltás engedélyeztetési folyamata hamarosan elindulhat az Egyesült Államokban és Európában is. A vállalat reméli, hogy a tesztek eredményei, illetve a régóta ismert és használt, fehérjealapú technológia segít meggyőzni az oltásokat eddig elutasító embereket is, hogy jelentkezzenek a vakcinák egyikéért.
Karikó Katalin, valamint Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) oktatói inspirálták a szájon át bevhető mRNS-vakcina megalkotásában az amerikai Massachussets Institute of Technology (MIT) kutatóit.