A CSPC cégcsoport vasárnap jelentette be , hogy a kínai gyógyszerhatóság engedélyt adott a SYS6006 jelzésű vakcinajelölt klinikai kísérletek során történő alkalmazására embereknél - írta meg a Bloomberg . A gyártó szerint a preklinikai vizsgálatok eredménye alapján az oltóanyag a koronavírus omikron variánsával szemben is hatékony védelmet nyújthat. Emellett fontos logisztikai előnye, hogy szállítás és tárolás során nem igényel fagypont alatti hőmérsékletet.
Napjainkig a kínai lakosság zömét szintén helyileg gyártott, de régebbi technológián alapuló vakcinákkal oltották be a pandémiáért felelős kórokozóval szemben. Hongkongot és Makaót leszámítva a hatóságok sehol sem hagyták még jóvá mRNS-alapú védőoltások használatát. Kína jelenleg súlyos járvánnyal küzd, a legsúlyosabbal 2020 eleje óta, aminek hátterében a rendkívül fertőző omikron variáns terjedése áll a nagyobb városokban, beleértve a több mint 26 milliós népességű Sanghajt is.
A sanghaji egészségügyi hatóságok hétfőn 425 újabb megbetegedést és 8581 új, panaszmentes fertőzöttet jelentettek - írja a Magyar Távirati Iroda (MTI). Ez a legmagasabb napi esetszám a mostani járványhullám során. A városban azonosított koronavírus-fertőzöttek száma ezzel 60 ezer fölé emelkedett. Sanghajt a múlt hét elejétől kezdve két szakaszban lezárták a vírus terjedésének megfékezésére. Hétfőn megkezdték a teljes helyi lakosság tesztelését az omikron variáns okozta járványhullám összes esetének kiszűrésére. A tömeges tesztelési akciót 36 óra alatt tervezik lefolytatni.
Más mRNS-vakcinákat is tesztelnek
A sanghaji székhelyű Stemirna Therapeutics szintén megkapta az engedélyt, hogy klinikai kísérleteket folytasson saját koronavírus-vakcinájával, amely ugyancsak mRNS-technológiával készült. Amennyiben a tesztek megfelelő eredménnyel zárulnak, úgy a cég évente 400 millió dózis oltóanyagot lesz képes előállítani. Emellett egy, a Walvax és a Suzhou Abogen biotechnológiai vállalatok, valamint a kínai hadsereg által közösen fejlesztett mRNS-vakcina is eljutott már a klinikai kísérletek fázisába. Egy januárban megjelent tanulmány szerint ugyanakkor ennek hatékonysága elmarad a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinájának hatékonyságától.