Már nem csupán puszta remény, hogy tavaszra normalizálódhat az élet - mondta Boris Johnson brit miniszterelnök a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (HMRA) szerda reggeli bejelentésére reagálva, miszerint engedélyezték a Pfizer/BioNTech-vakcina forgalmazását. Az Egyesült Királyság ezzel a világ első olyan országa, amely hatósági jóváhagyást adott egy koronavírus ellen kifejleszett oltóanyag alkalmazására.
40 millió adagot rendeltek
A brit kormány 40 millió adagot már megrendelt a most jóváhagyott oltóanyagból. Ez húszmillió ember immunizálására elegendő, mivel mindenkinek két dózist kell kapnia, hogy kialakuljon a védettség az új típusú koronavírus ellen. A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) már a jövő hét elején megkezdi az oltások beadását, és az első menetben 800 ezer adag vakcina kerül forgalomba. A kormány a Pfizer/BioNTech-vakcinával együtt hét oltóanyag kifejlesztését támogatja, és ezekből 357 millió adagot kötött le.
Kik kapják meg elsőként?
A brit kormány egyesített oltásügyi bizottsága (JCVI) egyébként már összeállított ehy elsőbbségi listát arról, hogy az egyes lakossági csoportok milyen sorrendben juthatnak hozzá a COVID-19 elleni oltáshoz. A 25 oldalas útmutatás szerint az elsőbbségi lista élén az idősotthonok lakói és dolgozói állnak. Utánuk a 80 éven felüliek, valamint az egészségügyi ellátás és a gondozói szolgálatok első vonalában dolgozók, majd időrendi sorendben a 75, a 70 és a 65 éven felüliek következnek.
A 65 éven felüliekkel egy csoportba tartoznak azok a 16 és 64 év közöttiek, akiknek olyan krónikus alapbetegségük van, amely növeli a súlyos szövődmények vagy a halálozás kockázatát koronavírus-fertőzés esetén. Ezután a 60, az 55 és az 50 éven felüliek következnek, mielőtt az oltási kampány a lakosság fiatalabb korcsoportjaira is kiterjedne.
A járvány miatt elmaradt az esküvőjük, 200 embert etettek meg az árából - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!