Koronavírus: két védőoltást is tesztelnek

Elkezdték két COVID-19 elleni oltóanyag klinikai tesztelését Ausztráliában - jelentette be csütörtökön az ausztrál kormány tudományos ügynöksége (CSIRO).

A védőoltások mellett a COVID-19 kezelésére szolgáló gyógyszerek kutatása is nagy erőkkel zajlik. Mi várható e téren? Részletek itt.

A vakcinák állatokon történő tesztelését az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hagyta jóvá. A CSIRO ezekkel az oltóanyagokkal kezdte el a preklinikai tesztelést. Az egyik, az Oxfordi Egyetemen kifejlesztett oltóanyag egy vektorvakcina, amely "hibás" vírust használva vált ki immunválaszt a koronavírus fehérjéivel szemben. Ez a vírus nem képes szaporodni, ezért a vakcina nem tudja megbetegíteni a szervezetet. Az amerikai Inovio Parmaceutical gyógyszergyártó által készített vakcina pedig a koronavírus bizonyos fehérjéit kódolja az immunrendszerbe, ezzel arra késztetve a sejteket, hogy előállítsák ezeket a fehérjéket, mielőtt az immunrendszer reagálna rájuk.

védőoltás, vakcina, koronavírus, COVID-19, SARS-CoV-2
Ausztráliában egyszerre két vakcina klinikai tesztelése is elkezdődött. Fotó: illusztráció, Getty Images

A preklinikai vizsgálat keretében egyelőre házi görényeknek adják be a vakcinákat a CSIRO egy magas szintű biológiai biztonsági létesítményében. A tesztelés első fázisa mintegy három hónapot vesz igénybe - mondta el Rob Grenfell a CSIRO egészségügyi igazgatója. Hozzátette, hogy alkalmazható vakcina legkorábban a jövő év vége felé lehet a fejlesztésből. A CSIRO azt is vizsgálja, hogy a vakcina milyen módon fejti ki leghatékonyabban a hatását: az izomszövetbe injektálás és az orrspray is szerepel a kutatásban.

Az ausztrál kutatók a preklinikai tesztelésig nyolc hét alatt jutottak el, holott ez máskülönben akár két évbe is telhet. A jelenleg vizsgált két lehetséges oltóanyag közül az egyikkel április végén vagy május elején már elkezdődhet az embereken történő tesztelés is.

Több vakcina tesztelése is folyamatban van

Kínán kívül a CSIRO volt az első kutatószervezet, amely sikeresen kifejlesztette a vírus laboratóriumi változatát. Februárban erősítették meg, hogy a házi görények az emberhez hasonlóan reagáltak a koronavírusra, mivel légzősejtjeikben megvan az a receptor, amelyhez a vírus kapcsolódni tud. A vakcinával ezt a kapcsolódást akarják gátolni. Grenfell szerint jó esély van arra, hogy az oltóanyag embereknél is hatásos lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jelenleg az ismert kutatóintézetek közül az amerikai Moderna Inc. áll legközelebb az emberi teszteléshez, bejelentett terveik szerint már márciusban elkezdték a kísérleteket. Izraelben szintén elkezdték egy COVID-19 elleni vakcina prototípusának tesztelését rágcsálókon egy biokémiai védelmi laboratóriumban.

Szinte teljesen kiürültek a legnagyobb világvárosok utcái a járványhelyzet következtében. Tekintse meg az erről készült hátborzongató felvételeket az nlc.hu cikkében ide kattintva !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.