Koronavírus: kétféleképpen okozhat halált

Március óta több tucat, a koronavírus-fertőzéssel összefüggésben elhunyt páciens tüdejét vizsgálták meg a svájci kutatók, hogy kiderítsék, pontosan miért vesztették életüket az áldozatok. A szakemberek érdekes megállapításokra jutottak.

A koronavírus-járvány már több 1,1 millió életet követelt világszerte, Magyarországon pedig már az 1200-hoz közelít az áldozatok száma. Úgy tűnik azonban, hogy nem minden haláleset egyforma.

Két okból halhatunk bele a fertőzésbe

Koronavírus: bármely életkorban lehet végzetes - kattintson a részletekért!

A koronavírus-fertőzés áldozatait két csoportba lehet sorolni. Vannak azok, akiknek a tüdeje a COVID-19 betegség első stádiumában akkora vírusterhelést kap, hogy az immunrendszer már nem is képes legyőzni a kórokozót. Illetve vannak azok, akik immunrendszere ugyan legyőzi a vírust, védekezőrendszer túlműködése miatt azonban súlyos gyulladások alakulnak ki a szervezetben, amelyek legalább olyan halálosak, mint maga a fertőzés - magyarázta Dr. Kirsten Mertz patológus a svájci Blicknek .

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus haláleset, koronavírus halottak, koronavírus áldozatok, koronavírus következményei, koronavírus szövődményei
Nem minden haláleset egyforma. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

A második esetben az a legnagyobb probléma, hogy ilyenkor immunrendszerünk nemcsak a koronavírust pusztítja el, hanem a fertőzött sejtjeinket is károsítja. A szakember szerint olyan ez, mintha a fogorvos az összes szuvas fogunkat kihúzná, amellyel a probléma - a fogszuvasodás - valóban megszűnne, csakhogy a fogainkat is elveszítenénk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A vírus egy gyilkos, és az is marad"

A patológus úgy fogalmazott, hogy bár az új típusú koronavírus már mutálódott, továbbra is egy gyilkos, és az is marad. Igaz, hogy még mindig főként az idősebbekre és a krónikus betegekre jelent veszélyt a fertőzés, azonban senkinél sem lehet garantálni, hogy enyhe lefolyású betegsége lesz, ha megfertőződik - hívta fel a figyelmet Mertz. Kiemelte ugyanakkor, hogy a COVID-19 súlyosságát befolyásolhatja az, hogy a kórokozó milyen mennyiségben van jelen a szervezetben. A bejutott mennyiséget pedig jelentősen csökkenthetjük a távolságtartással, a maszkviseléssel és az alapvető higiéniai ajánlások betartásával.

Nincs pénze koronavírus-tesztre, ezért nem látogathatja meg a kórházban a 10 éves kisfiát - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.