Koronavírus: kiderült, kell-e oltás fertőzés után

Az oltások pluszvédelmet nyújtanak a koronavírus-fertőzésen átesetteknek, különösen a COVID-19 súlyos szövődményei ellen - derült ki a témában folyó legújabb kutatásokból.

Két kínai gyógyszeripari vállalat is engedélyt kapott mRNS-alapú koronavírus-vakcinája klinikai tesztelésére.

A COVID-19 elleni oltások rendkívül hatásosnak bizonyultak azok számára, akik még soha nem fertőződtek meg, de a fertőzésen korábban már átesetteknél a tünetek és a súlyos kimenetel megelőzésében a közelmúltig kevésbé volt egyértelmű az eredményességük - emlékeztetett rá cikkében a The Guardian . Most a Lancet Infectious Diseases című folyóiratban közzétett két különálló kutatás is megerősítette azonban, hogy a vakcinák további védelmet nyújtanak a koronavírus-fertőzésen már átesett emberek számára, különösen a súlyos megbetegedésekkel szemben.

koronavírus, COVID-19, vakcina, oltás
Újabb kutatások szerint a fertőzést követően is hasznos beoltani COVID-19 ellen az érintetteket. Fotó: MTI/Komka Péter

Az első, Brazíliában végzett kutatás szerint négy vakcina - a CoronaVac, az Oxford-AstraZeneca, a Janssen és a Pfizer-BioNTech oltóanyaga - extra védelmet nyújt a tünetekkel járó újrafertőződéssel és a súlyos kimenetelű fertőzéssel szemben azoknál, akik korábban már elkapták a koronavírust. A második, svédországi kutatás pedig azt állapította meg, hogy a védőoltás legalább kilenc hónapig további védelmet nyújtott azok számára, akik korábban már megfertőződtek a koronavírussal.

Az első tanulmány szerint, amely több mint 22 ezer koronavírus-fertőzésen ismételten átesett résztvevővel készült, a védőoltás csökkentette a tüneteket, a kórházi kezelés vagy a halálozás kockázatát. "Folyamatos vita folyik arról, hogy a korábban megfertőződött személyeket be kell-e oltani. Eredményeink arra utalnak, hogy a vakcina előnyei messze felülmúlják a lehetséges kockázatokat, és alátámasztják a védőoltás - beleértve a teljes vakcinasorozat - szükségességét a korábban SARS-CoV-2-fertőzésen átesett páciensek körében" - mutatott rá Julio Croda, a brazil Mato Grosso do Sul Szövetségi Egyetem tudósa, a tanulmány szerzője.

A második, csaknem 3 millió ember bevonásával végzett kutatás megállapította, hogy egy korábbi fertőzésből eredő immunitással rendelkező személynél egy oltás beadása 58 százalékkal csökkentette az újrafertőződés kockázatát két hónappal később. Két adag oltóanyag pedig 66 százalékkal csökkentette a megfertőződés kockázatát. Összességében a két tanulmány kulcsfontosságú adatokkal szolgál a vakcinák hatékonyságáról a korábban megfertőződött páciensek esetében, és kiemeli a védőoltás előnyeit, függetlenül attól, hogy valaki átesett-e koronavírus-fertőzésen. A szakértők szerint az eredmények segíthetnek a globális oltási stratégiák kialakításában is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.