"Kísérleti tanulmányunkban próbabábuk segítségével utánoztuk le a légúti váladékcseppek termelődését. A bábuk egy részére maszkot adtunk, míg egy másik része nem viselt ilyen védőeszközt. Így mértük meg végül a váladékcseppek levegőbeli terjedését különböző távolságokra" - idézi a világhírű minnesotai kórház közleménye dr. Elie Berbarit, a rochesteri Mayo Klinika infektológiai intézetének vezetőjét. A kutatók azt mérték fel, milyen hatékonyan gátolják a maszkok az aeroszol részecskék kiáramlását, így szimulálva a koronavírus-fertőzés veszélyét.
Matthew Callstrom, a klinika radiológiai intézetének vezetője elmondta, eredményeikből egyértelműen kiderült, hogy a maszkviselés a járvány terjedése elleni küzdelem legfontosabb eszköze. Kifejtette, mind az eldobható orvosi papírmaszkok, mind a kétrétegű szövetmaszkok hatékonyan állták útját a cseppek terjedésének. A különböző maszktípusok között pedig nem találtak differenciát abban a tekintetben, hogy mennyire blokkolják jól a viselő által kibocsátott aeroszol részecskéket.
"A COVID-19 terjedésének elsődleges módja a cseppfertőzés, márpedig a légúti váladékcseppek nagyobbak, mint az aeroszol részecskék, ennél fogva könnyebben fennakadnak a maszkokon" - hangsúlyozta dr. Callstrom. "Objektívan kimutattuk, hogy a maszkok kulcsfontosságúak önmagunk és a környezetünkben lévők megóvása szempontjából. Ha maszkot viselünk, megvédünk másokat. Ha ők is viselnek maszkot, megvédenek bennünket" - szögezte le a szakember.
A kísérlet egy második etapjában a kutatók a távolságtartás kapcsán már biztonságosnak mondható távolság mértékét is igyekeztek meghatározni. Aligha meglepő, hogy eredményeik szerint a távolság növelésével a fertőzés kockázata is fokozatosan csökkent, összességében pedig kiderült, hogy az amerikai járványügyi hivatal (CDC) által javasolt 1,8 méter már valóban minimálisra csökkenti a veszélyt.
Egy barcelonai állatkertben négy oroszlán is elkapta az új típusú koronavírus-fertőzést. A témáról bővebben társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashat.