Koronavírus: kiderült, mennyire hatékonyak az oltások

A Pfizer/BioNtech, a Moderna és az AstraZeneca COVID-19 elleni oltóanyaga 90 százalékkal csökkenti a súlyos megbetegedés és az elhalálozás kockázatát az 50 éven felüliek körében - derült ki az eddigi legszéleskörűbb, 22 millió ember adatait feldolgozó franciaországi tanulmányból.

Immár az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) is javasolja az emlékeztető oltás beadását egyes csoportok számára. Az ajánlás az mRNS-vakcinákra terjed ki.

Franciaországban a Pfizer/BioNtech, a Moderna és az AstraZeneca vakcinája mellett a Janssen is forgalomban van, de ez utóbbit később és kisebb mértékben kezdték használni, ezért a nemrég megjelent, átfogó tanulmányban még nem szerepelnek ennek hatékonyságára vonatkozó adatok. "A beoltottak esetében kilencszer kisebb a veszélye annak, hogy kórházba kerülnek vagy meghalnak a koronavírus okozta fertőzés szövődményeiben, mint azok esetében, akik nem vették fel az oltást" - mondta el az AFP hírügynökségnek a kutatást vezető Mahmoud Zureik epidemiológus, aki szerint a franciaországi eredmények megerősítik az Izraelben, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban végzett, korábbi vizsgálatokat.

Újabb vizsgálatok szerint a COVID-19 elleni oltások 90 százalékos hatékonysággal védenek a súlyos megbetegedéstől
A COVID-19 elleni oltások 90 százalékos hatékonysággal védhetnek a súlyos megbetegedéstől. Fotó: MTI/Komka Péter

A franciaországi kutatás az eddigi legszélesebb körű a világon, miután 11 millió beoltott és 11 millió nem beoltott személy adatait hasonlították össze az ötven év felettiek korosztályából az oltási kampány 2020. december 27-ei kezdete és 2021. július 20-a közötti időszakban. A tanulmány megállapítása szerint az oltás második adagjának beadását követő 14. naptól a kórházba kerülés veszélye 90 százalékkal kisebb, mint a be nem oltottak esetében. Hasonló mértékű a kockázatcsökkenés az elhalálozást illetően is azok esetében, akik kórházba kerülnek. A betegség súlyos formájával szembeni védettség ráadásul nem csökkent az oltást követő öt hónapban sem.

A Franciaországban jelenleg domináns delta variánssal szembeni hatékonyságot külön vizsgálták a szakemberek, miután az csak június 20-án, a tanulmány záró dátuma előtt egy hónappal terjedt el az országban. Az első adatok szerint a 75 éven felüliek esetében 84 százalékos, az 50 és 74 év közöttieknél pedig 92 százalékos a három vizsgált oltás hatékonysága a delta variánssal szemben. Jóllehet "az egy hónapos periódus nagyon rövid az oltások e variánsra gyakorolt valós hatásának megállapításához" - hangsúlyozták a kutatók a tanulmányban.

Izraeli adatok szerint a COVID-19 elleni emlékeztető oltás kevesebb mellékhatást okoz , mint az alapvető oltássorozat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.