A kormány döntése értelmében Magyarországon egy Nemzeti Oltóanyaggyárat, kifejezetten a COVID-19 elleni oltóanyag gyártására pedig egy Nemzeti Koronavírus-Oltóanyaggyárat hoznak létre. Utóbbiban a Debreceni Egyetem (DE) és a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) együttműködésében készülő, még fejlesztés alatt álló oltóanyagot gyártják majd. A beruházások teljes költsége várhatóan 55 milliárd forint lesz, ebből a koronavírus-oltóanyaggyár mintegy 6,7-7 milliárdba kerül majd.
Fókuszban az önellátás
A kormány a koronavírus -járvány tanulságai alapján Magyarország önellátási képességének erősítésére, illetve külföldi kitettségének mérséklésére törekszik - mondta a tárcavezető utalva arra, hogy a magyar fejlesztői tudásra és az ipari kapacitásokra építve beindított maszkok, fertőtlenítőszerek, lélegeztetőgépek gyártása után meg kell teremtenünk a vakcina-önellátáshoz szükséges feltételeket is.
"Egészségpolitikai és nemzetbiztonsági szempontból sem halogatható tovább, hogy a magyar emberek biztonságos ellátását hazai fejlesztésből, gyártásból tudjuk garantálni" - fogalmazott. A magyar tudósok, szakemberek munkájának eredményeként megszülető hazai koronavírus-vakcinát egyébként minden bizonnyal nagyobb közbizalom is övezné, mint az importált termékeket - véli Palkovics László.
Az állatkísérleteken már túl vannak
2022 végére lesz magyar vakcina az új típusú koronavírus ellen - erősítette meg a sajtótájékoztatón Szilvássy Zoltán, a DE rektora. Mint mondta, konzervatív technológiával inaktiválják a vírust. Ebből már négy liter áll rendelkezésükre, és túl vannak az állatkísérleteken is. A professzor hozzátette, hogy a változékony kórokozókhoz is gyorsan tudnak majd alkalmazkodni, hiszen a leendő gyártással egy hónap alatt tudják majd követni az új mutációkat.
Különlegességként említette a rektor, hogy nemcsak antivirális, hanem antibakteriális vakcinákat is gyártanak majd Debrecenben. Szavai szerint a "magyar COVID-gyár" nemcsak az országot, de Kelet-Közép-Európa lakosságát is képes lesz ellátni vakcinákkal.
Koronavírus: csaknem 86 százalékban hatékony ez a vakcina - a részletekért olvassa el korábbi cikkünket!