A háziorvosok oltási tevékenységét segítő szakmai ajánlás készült el. A háziorvosok országos szakmai kollegiális vezetője, dr. Békássy Szabolcs által aláírt útmutató megalkotásánál a koronavírus-járvány tapasztalatait, a fertőzés súlyos lefolyásával szenvedő betegek és az eddigi áldozatok alapbetegségeit, valamint a nemzetközi irodalmi adatokat tartották szem előtt - olvasható a kormányzati tájékoztató oldalon .
Ezek alapján mérlegelnek
Minden, az oltás szempontjából kiemelt preferencia csoportokon belül is fontos, hogy érvényesüljön az életkori szempont. Tehát például a háziorvos praxisában regisztrált cukorbetegek közül természetesen az idősebb megelőzi a fiatalabbat. Ugyanakkor két hasonló korú idős ember között is nagy lehet a kockázati különbség, például egy 65 éves cukorbeteg oltása egyértelműen sürgetőbb, mint egy ugyanolyan korú egészséges, vagy legalábbis cukorbetegséggel nem rendelkező személyé. Az is életszerű, hogy egy 45-50 éves kórosan elhízott, esetleg még cukorbetegséggel vagy szív-és érrendszeri betegséggel küzdő beteg számára sürgetőbb lehet az új típusú koronavírus elleni védőoltás, mint akár egy tőle pár évvel idősebb, de ismert alapbetegséggel nem rendelkező személyé.
Akár az idős, akár a fiatalabb korosztályból hív be a háziorvos oltandót, mindenképpen érdemes bizonyos krónikus betegségeket illetve állapotokat kiemelt kockázatnak tekinteni, és az azzal rendelkező pácienseket előnyben részesíteni. Mindezzel csökkenthető a súlyos betegségek és hosszú távon a halálos áldozatok száma is - vélik a szakemberek.
Az oltási sorrend 4 szintje
A szakmai ajánlás 4 preferenciaszintet jelöl meg. Az 1-es csoportba a legsürgősebben beoltandók tartoznak: a regisztrált 65 év felettiek, a várandósok, a transzplantációs listán levő páciensek, és azok a betegek, akik az immunrendszert gyengítő onkológiai kezelés vagy immunszupresszív kezelés előtt állnak. A 2. preferenciacsoportban vannak azok, akiknél - betegségüknél fogva - extrém módon magas a COVID-19 súlyos, akár végzetes lefolyásának kockázata. Ide tartozik például az extrém elhízásban, a cukorbetegségben, a súlyos krónikus szívelégtelenségben, a súlyos légzőszervi betegségben és a dializált vagy krónikus vesebetegségben szenvedők, valamint a stroke-on átesett és a szervátültetett betegek.
A 3. preferenciaszinten az egyes kockázati betegségben szenvedőkkel egy háztartásban élő családtagok oltását javasolt megfontolni, mégpedig az úgynevezett "fészekimmunitás" kialakítása céljából. A 4-es prioritási szinten pedig a krónikus, de egyensúlyban lévő légzőszervi és szív-érrendszeri betegségekkel, krónikus vese- és májbetegségekkel, valamint egyes ideggyógyászati és immunológiai kórképekkel szenvedők állnak.
Nem kötelező érvényű
Az ajánlás egyébként nem kötelező érvényű, inkább egy szakmai iránymutatás a háziorvosoknak. Emellett azonban továbbra is megmarad az orvosok szabadsága abban, hogy ők kiknek az oltását tartják sürgetőbbnek - hiszen ők ismerik a legjobban az oltásra regisztrált pácienseik állapotát és kórelőzményét.
Fontos hangsúlyozni továbbá, az oltási rend változatlan, és abban továbbra is a regisztrált idősek állnak az első helyen. Ugyanakkor mind az idősek, mind a 60 év alattiak körében még több százezren várnak a koronavírus -vakcinára, ezért a háziorvosoknak naponta kell felelős döntéseket hoznia arról, hogy az épp rendelkezésre álló vakcinával kiknek az oltását részesítsék előnyben.
Elkezdték beoltani a tanárokat is az új típusú koronavírus okozta betegség ellen - nézze meg a képeket!