Liang Kína zéró tolerancia elvére épülő járványügyi stratégiájáról "csodafegyverként" beszélt az állami CCTV-nek nyilatkozva,. Hozzátette, továbbra sem opció, hogy együtt éljenek a koronavírussal - írta meg a Reuters hírügynökség . Liang kifejtette, az omikron variáns is számottevően több halálesetet okoz, mint az influenza, illetve alkalmas arra, hogy hatalmas nyomást helyezzen az ország egészségügyi forrásaira.
"Ilyen körülmények között, ha egy kicsit is lazítunk, nagyon valószínű, hogy annak veszélye, hogy egy-egy ember súlyosan megbetegedjen vagy meg is haljon, még alacsony marad. Ha azonban ezt felszorozzuk 1,4 milliárddal, akkor máris egy hatalmas számot kapunk" - magyarázta. Kínai orvosi szakértők egy ideje nyíltan beszélnek arról, hogy a "zéró COVID" stratégia mennyire hatékony, illetve milyen gazdasági hatásai lehetnek. Bár külföldi elemzők szerint a kínai járványügyi modell alááshatja az idei gazdasági növekedést, a kínai szakértők úgy nyilatkoznak a témában, hogy miközben a lezárások valóban zavart okozhatnak egyes közösségekben vagy városokban, addig a gazdaság többi része anélkül működhet, hogy további járványkitörésektől kellene tartani.
A kínai stratégia lényege, hogy amint egy új fertőzést felfedeznek az országban, a lehető leggyorsabban lezárják a vírus terjedésének útját minden lehetséges eszközzel. Zeng Guang, a kínai járványügyi hivatal (China CDC) korábbi vezető epidemiológusa még hétfőn arról posztolt a Weibo nevű közösségimédia-oldalon, hogy a mostani szabályozás aligha marad örökké érvényben. Szerinte Kínának keresnie kell a lehetőséget a rugalmas és irányítható nyitásra, még ha a jelenlegi járványügyi kockázat továbbra is figyelmet érdemel. "A nem is olyan távoli jövőben, egy megfelelő időpontban a vírussal való együttélés kínai típusú megközelítése fel fogja fedni magát" - írta.
A legújabb tudományos vizsgálatok szerint valóban a vuhani halpiacról indulhatott el az új koronavírus (SARS-CoV-2) globális terjedése.