Koronavírus: kockázatos lehet kutyákkal tesztelni

Intézményes keretek és több információ kellene arról, hogy tényleg tökéletesen jelzik a vírus jelenlétét.

Képzett kutyákat évtizedek óta használnak nyomkövetésre, robbanóanyagok, cigaretta, kábítószer, valamint a malária vagy egyes ráktípusok szagának azonosítására is, és mi is írtunk már korábban arról, hogy a kutyaorr milyen pompás dektektora a koronavírus-fertőzésnek.

Elképesztő, milyen pontosan szagolják ki a koronavírust a kutyák Francia kutatók szerint sok gyorstesztet kenterbe vernek. A részletekért ide kattintson.

A The New York Times című amerikai napilap ottani közegészségügyi szakértők segítségével árnyalta a képet. Szerintük szabványok kellenének a kórokozót kiszimatoló kutyák alkalmazásához és képzéséhez, továbbá több információ arról, hogy valóban tökéletesen jelzik a vírus jelenlétét valaki szervezetében. Bár magánvállalkozások adnak igazolást kábítószert, robbanóanyagot kiszimatoló kutyák "iskolázottságáról", a betegségek felderítéséről egyelőre nincsenek ilyen okmányok. Igaz, ennek ellenére egyes repülőtereken, vagy sportrendezvényeken már alkalmaznak COVID-szimatoló kutyákat.

kutya szaglás COVID-19 koronavírus
A kutyák képesek lehetnek kiszagolni a koronavírus-fertőzést, de még sok a bizonytalanság a témában. Fotó: Getty Images

Az intézményes keret még hiányzik

Lois Privor-Dumm, a Baltimore-ban lévő Johns Hopkins Egyetem közegészségügyi kutatója a lapnak nyilatkozva kifejtette ugyan, hogy nem is kétséges a kutyák alkalmazásának fontossága a gyógyászatban, ám hiányolta, hogy nincsenek sem etikai, sem szabályzati előírások, sem gyakorlati hasznosulási adatok, sem költségszámok a betegségeket "diagnosztizáló" kutyák esetében. Szerinte azt is meg kellene vizsgálni, hogy széles körben - például a kormányzat részéről - hogyan alkalmazhatnának COVID-19-et szimatoló ebeket.

Csak ne keverjék össze az influenzával

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A kórok kiszimatolása bonyolultabb drogok vagy bombák azonosításánál" - mutatott rá Cynthia M. Otto, a Pennsylvania Egyetem egyik intézetének igazgatója Utóbbiaknál ismert a "célszag", amely eléggé állandó. Koronavírus felderítésénél viszont csak az ismert, hogy a kutya a vizsgált személy verejtékének vagy vizeletének szagából ítél, ám nem tudni, hogy pontosan miféle vegyület vezérli döntésében. Ráadásul az emberek szaga elég sokféle - kortól, táplálkozástól és egyebektől függően -, így a "diagnosztaebekkel" kiképzésük során sokféle embert kell végigszagoltatni, hogy ne csaljon a szimatuk.

"Ha egy kutya összetévesztené az influenzát a koronavírus-fertőzéssel, az rendkívül súlyos hiba lenne" - idézte a lap Ottót, aki kitért arra is, hogy a képzés drága, és a kutyakiképzőket is ki kell képezni, tisztességesen megfizetni, ami szintén költséges. Ugyanakkor ő szintén hangsúlyozta, hogy nagy lehetőségek rejlenek a kutyák szimatképességeinek gyógyászati hasznosításában. A lap példaként említette, hogy egy, robbanószert kiszimatoló kutya és tartójának kiképzése 33 ezer dollárba (kilencmillió forintba) kerülhet.

Arról, hogy érdemes-e beoltatni koronavírus ellen a háziállatainkat is, itt írtunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.